Stockholms största snickeri, golv & måleri 2026 – topp 50 efter omsättning

Topplistan rangordnar 50 av 53 snickeri, golv & måleri med säte i Stockholm efter omsättning. Du kan också jämföra resultat, soliditet och produktivitet ur de digitala årsredovisningar bolagen lämnat in till Bolagsverket.

53 bolag med minst ett analyserat räkenskapsår · orten kommer ur bolagets egen årsredovisning

Stockholm i siffror

De 53 snickeri, golv & måleri i Stockholm som har en analyserad årsredovisning omsätter tillsammans 1,2 mdkr, och medianbolaget 10,6 Mkr. Det är 220,4 % högre än branschens median i hela landet (3,3 Mkr).

Störst på orten är Målerimetoder i Stockholm Aktiebolag med 180,4 Mkr, 15,5 % av ortens samlade omsättning.

Snabbast växande är K.G. Fredriksson Målerifirma Aktiebolag, som ökade omsättningen 479,2 % mellan de två senaste boksluten.

Median omsättning
10,6 Mkr
Samlad omsättning
1,2 mdkr
Störst
Målerimetoder i Stockholm Aktiebolag · 180,4 Mkr
Median soliditet
44,4 %
Positivt rörelseresultat
38 av 53 bolag
Sök bolag
Omsättning
Visar 53 av 53 bolag

Rangordning

senaste räkenskapsåret
Tidshorisont
Nettoomsättning · 698 bolag med värde
totalt 9 619 370 575 krmedian 3 309 974 krkvartiler 749 901 kr – 13 599 941 krhögst 556 784 000 kr
Branschmedian: 10 604 466 kr
Nettoomsättning per bolag, senaste räkenskapsåret
180 372 189 kr
100 922 000 kr
86 656 432 kr
84 462 872 kr
68 641 000 kr
56 649 020 kr
53 710 100 kr
48 279 585 kr
40 951 302 kr
35 786 719 kr
32 791 147 kr
30 817 669 kr
28 059 811 kr
27 669 784 kr
27 363 434 kr
27 307 226 kr
23 903 511 kr
22 747 373 kr
22 111 513 kr
21 062 521 kr
18 919 000 kr
16 238 308 kr
13 289 034 kr
12 056 699 kr
11 440 834 kr
10 751 955 kr
10 604 466 kr
8 122 910 kr
5 051 504 kr
4 923 135 kr
4 513 215 kr
4 016 722 kr
3 572 369 kr
2 974 021 kr
2 593 670 kr
2 174 974 kr
2 023 129 kr
1 832 232 kr
1 152 199 kr
971 081 kr
839 656 kr
540 219 kr
416 168 kr
350 401 kr
257 490 kr
169 094 kr
149 500 kr
81 400 kr
0 kr
0 kr
0 kr
0 kr
0 kr

Siffrorna kommer ur bolagens egna digitala årsredovisningar hos Bolagsverket. Jämför bolagen själv →

Vanliga frågor

Hur många snickeri, golv & måleri finns det i Stockholm?
Vi har analyserade årsredovisningar för 53 snickeri, golv & måleri med säte i Stockholm, och tillsammans omsätter de 1,2 mdkr. Orten kommer ur bolagets egen årsredovisning, inte ur en postadress.
Vilket bolag är störst bland snickeri, golv & måleri i Stockholm?
Målerimetoder i Stockholm Aktiebolag är störst mätt på omsättning i det senaste inlämnade bokslutet, med 180 mkr — 15,5 % av ortens samlade omsättning.
Vad omsätter snickeri, golv & måleri i Stockholm?
Medianbolaget omsätter 11 mkr. Det är 220,4 % högre än riksmedianen på 3,3 mkr.
Hur många går med vinst i Stockholm?
38 av 53 snickeri, golv & måleri i Stockholm redovisar ett positivt rörelseresultat i sitt senaste bokslut.

Snickeri, golv & måleri på andra orter

Vill du följa ett av bolagen får du signal när namn, adress, styrelse eller status ändras i registret, och nya nyckeltal när nästa årsredovisning kommer in. Så fungerar bevakningen →

Underlaget senast inläst