Alebelle Invest AB, nyckeltal och bokslut
556266-6171 · Aktiebolag · Stockholm · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen minskade 44 % till 81 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 99 %, soliditeten 82 %, 0 anställda i snitt.
9 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 44,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 98,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 81,8 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||||
| Soliditet | 81,8 % | 78,0 % | 100,0 % | 100,0 % | 100,0 % | 100,0 % | 100,0 % | 68,7 % | 38,8 % |
| Rörelsemarginal | 98,5 % | 100,0 % | , | , | , | , | 3,0 % | 12,0 % | −0,3 % |
| Vinstmarginal | 98,5 % | 100,0 % | , | , | , | , | 3,0 % | 12,0 % | −0,3 % |
| Kassalikviditet | 0,93 | 1,49 | , | , | , | , | , | 3,19 | 1,61 |
| Skuldsättningsgrad | 0,22 | 0,28 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,46 | 1,51 |
| Avkastning eget kapital | 27,1 % | 62,8 % | 0,0 % | −2,7 % | 0,0 % | −1,3 % | 4,8 % | 23,2 % | −1,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 22,2 % | 49,0 % | 0,0 % | −2,7 % | 0,0 % | −1,3 % | 4,8 % | 15,9 % | −0,7 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | , | , | , | , | 296 889 kr | 516 815 kr | 523 029 kr |
| Omsättning / anställd | , | , | , | , | , | , | 490 422 kr | 907 543 kr | 721 963 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | , | , | , | , | 14 919 kr | 109 248 kr | −2 238 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | , | , | , | , | 311 808 kr | 626 063 kr | 538 658 kr |
| EBITDA | 80 200 kr | 145 600 kr | 0 kr | −3 100 kr | 0 kr | −1 550 kr | 14 919 kr | 109 248 kr | 46 886 kr |
| Resultat | |||||||||
| Nettoomsättning | 81 400 kr | 145 600 kr | , | , | , | , | 490 422 kr | 907 543 kr | 2 165 890 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 81 400 kr | 145 600 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 33 143 kr | 86 175 kr | 30 636 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | , | , | , | , | 296 889 kr | 516 815 kr | 1 569 087 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | , | , | , | , | 0 kr | 53 600 kr |
| Rörelseresultat | 80 200 kr | 145 600 kr | 0 kr | −3 100 kr | 0 kr | −1 550 kr | 14 919 kr | 109 248 kr | −6 714 kr |
| Räntekostnader | 11 kr | , | , | , | , | , | 18 kr | 0 kr | 1 kr |
| Resultat efter fin. poster | 80 209 kr | 145 600 kr | 0 kr | −3 100 kr | 0 kr | −1 550 kr | 14 919 kr | 109 234 kr | −6 715 kr |
| Skatt | 16 521 kr | 29 035 kr | , | , | , | , | 3 189 kr | 29 610 kr | 35 820 kr |
| Årets resultat | 63 688 kr | 116 565 kr | 0 kr | −3 100 kr | 0 kr | −1 550 kr | 11 730 kr | 103 339 kr | −1 743 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | , | , | 190 194 kr | 171 875 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | , | , | 190 194 kr | 171 875 kr | , | 163 075 kr |
| Balans | |||||||||
| Summa tillgångar | 361 509 kr | 297 350 kr | 115 350 kr | 115 350 kr | 118 450 kr | 118 450 kr | 310 194 kr | 684 963 kr | 946 425 kr |
| Anläggningstillgångar | 300 000 kr | 200 000 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 53 600 kr |
| Omsättningstillgångar | 61 509 kr | 97 350 kr | 115 350 kr | 115 350 kr | 118 450 kr | 118 450 kr | 310 194 kr | 684 963 kr | 892 825 kr |
| Kassa och bank | 60 500 kr | 51 850 kr | 115 350 kr | 115 350 kr | 118 450 kr | 118 450 kr | 260 706 kr | 518 137 kr | 617 787 kr |
| Eget kapital | 295 603 kr | 231 915 kr | 115 350 kr | 115 350 kr | 118 450 kr | 118 450 kr | 310 194 kr | 470 339 kr | 367 000 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 111 915 kr | −4 650 kr | −4 650 kr | −1 550 kr | −1 550 kr | 0 kr | 178 464 kr | 247 000 kr | 248 743 kr |
| Kortfristiga skulder | 65 906 kr | 65 435 kr | , | , | , | , | 0 kr | 214 624 kr | 555 710 kr |
| Personal | |||||||||
| Medelantal anställda | 0 | 0 | , | , | , | , | 1 | 1 | 3 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Alebelle Invest AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →