Aktiebolaget Carléns Måleri, nyckeltal och bokslut
556504-6066 · Aktiebolag · Stockholm · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen växte 6 % till 41 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 7 %, soliditeten 32 %, 20 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 6,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 7,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 32,0 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 32,0 % | 35,4 % | 44,3 % | 27,0 % | 38,3 % |
| Rörelsemarginal | 7,1 % | −0,4 % | 9,8 % | 7,4 % | 13,1 % |
| Vinstmarginal | 6,9 % | −0,4 % | 9,8 % | 7,4 % | 13,1 % |
| Kassalikviditet | 1,39 | 1,58 | 1,76 | 1,41 | 1,44 |
| Skuldsättningsgrad | 1,76 | 1,52 | 0,94 | 2,07 | 1,04 |
| Avkastning eget kapital | 73,5 % | −4,5 % | 64,3 % | 80,9 % | 93,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 23,8 % | −1,5 % | 28,6 % | 21,8 % | 35,8 % |
| Personalkostnad / anställd | 732 067 kr | 755 927 kr | 693 320 kr | 604 761 kr | 509 486 kr |
| Omsättning / anställd | 2 047 565 kr | 2 027 353 kr | 2 125 369 kr | 1 767 775 kr | 1 954 687 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 145 143 kr | −8 211 kr | 208 421 kr | 131 008 kr | 255 979 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 891 958 kr | 755 008 kr | 905 821 kr | 742 114 kr | 774 654 kr |
| EBITDA | 3 197 827 kr | −17 447 kr | 3 612 508 kr | 2 334 995 kr | 2 916 845 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 40 951 302 kr | 38 519 706 kr | 36 131 279 kr | 30 052 182 kr | 21 501 554 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 605 730 kr | 101 945 kr | 15 428 kr | 214 445 kr | 180 462 kr |
| Personalkostnader | 14 641 342 kr | 14 362 606 kr | 11 786 444 kr | 10 280 936 kr | 5 604 346 kr |
| Av- och nedskrivningar | 294 966 kr | 138 555 kr | 69 354 kr | 107 858 kr | 101 074 kr |
| Rörelseresultat | 2 902 861 kr | −156 002 kr | 3 543 154 kr | 2 227 137 kr | 2 815 771 kr |
| Räntekostnader | 36 769 kr | 8 935 kr | 9 771 kr | 998 kr | 4 356 kr |
| Resultat efter fin. poster | 2 846 057 kr | −136 707 kr | 3 554 584 kr | 2 226 139 kr | 2 811 415 kr |
| Skatt | 516 827 kr | 187 276 kr | 750 790 kr | 464 306 kr | 593 018 kr |
| Årets resultat | 1 817 230 kr | 531 017 kr | 2 774 794 kr | 1 742 833 kr | 2 225 397 kr |
| Utdelning (beslutad) | 1 500 000 kr | 1 000 000 kr | 3 000 000 kr | , | 2 000 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 1 000 000 kr | 3 000 000 kr | , | 2 000 000 kr | 1 200 000 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 12 118 812 kr | 8 630 563 kr | 12 473 711 kr | 10 194 305 kr | 7 855 014 kr |
| Anläggningstillgångar | 2 669 250 kr | 1 290 048 kr | 3 342 098 kr | 2 146 940 kr | 3 341 300 kr |
| Omsättningstillgångar | 9 449 562 kr | 7 340 515 kr | 9 131 613 kr | 8 047 365 kr | 4 513 714 kr |
| Kassa och bank | 5 399 466 kr | 3 684 658 kr | 4 563 810 kr | 2 909 444 kr | 1 377 872 kr |
| Eget kapital | 3 874 024 kr | 3 056 794 kr | 5 525 777 kr | 2 750 983 kr | 3 008 151 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 936 794 kr | 2 405 777 kr | 2 630 983 kr | 888 151 kr | 662 755 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | 1 955 kr | , | , | , |
| Kortfristiga skulder | 6 819 788 kr | 4 658 814 kr | 5 179 934 kr | 5 704 322 kr | 3 126 863 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 20 | 19 | 17 | 17 | 11 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Aktiebolaget Carléns Måleri med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →