Haninge Terrazzogolv AB, nyckeltal och bokslut
556815-2689 · Aktiebolag · Stockholm · SNI 43330 Golv- och väggbeläggningsarbeten
Omsättningen växte 6 % till 22,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 5 %, soliditeten 39 %, 13 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 5,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 4,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 39,3 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 39,3 % | 49,0 % | 82,5 % | 70,2 % | 66,9 % | 54,7 % |
| Rörelsemarginal | 4,8 % | 9,6 % | 20,7 % | 18,4 % | 29,0 % | 13,1 % |
| Vinstmarginal | 5,3 % | 10,3 % | 20,6 % | 18,2 % | 29,0 % | 13,0 % |
| Kassalikviditet | 1,64 | 1,92 | 3,59 | 4,34 | 4,36 | 2,23 |
| Skuldsättningsgrad | 1,41 | 0,90 | 0,21 | 0,23 | 0,28 | 0,61 |
| Avkastning eget kapital | 20,3 % | 38,1 % | 24,8 % | 30,4 % | 59,0 % | 28,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 8,0 % | 18,7 % | 20,6 % | 21,5 % | 39,6 % | 15,8 % |
| Personalkostnad / anställd | 600 019 kr | 563 934 kr | 318 216 kr | 651 567 kr | 599 422 kr | 614 095 kr |
| Omsättning / anställd | 1 700 886 kr | 1 743 759 kr | 1 326 055 kr | 1 796 128 kr | 1 960 937 kr | 1 486 465 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 81 339 kr | 167 575 kr | 273 913 kr | 329 674 kr | 568 701 kr | 195 405 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 687 153 kr | 738 347 kr | 608 078 kr | 995 324 kr | 1 181 161 kr | 822 775 kr |
| EBITDA | 1 132 741 kr | 2 092 959 kr | 3 188 490 kr | 3 437 565 kr | 5 817 390 kr | 2 086 802 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 22 111 513 kr | 20 925 104 kr | 14 586 602 kr | 17 961 282 kr | 19 609 368 kr | 14 864 645 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 7 096 kr | 8 012 kr | 30 295 kr | 93 771 kr | 330 353 kr | 271 184 kr |
| Personalkostnader | 7 800 253 kr | 6 767 209 kr | 3 500 371 kr | 6 515 670 kr | 5 994 216 kr | 6 140 949 kr |
| Av- och nedskrivningar | 75 330 kr | 82 062 kr | 175 450 kr | 140 828 kr | 130 385 kr | 132 757 kr |
| Rörelseresultat | 1 057 411 kr | 2 010 897 kr | 3 013 040 kr | 3 296 737 kr | 5 687 005 kr | 1 954 045 kr |
| Räntekostnader | 2 684 kr | 1 033 kr | 16 272 kr | 18 805 kr | 19 516 kr | 16 635 kr |
| Resultat efter fin. poster | 1 169 944 kr | 2 161 272 kr | 3 007 355 kr | 3 277 932 kr | 5 694 938 kr | 1 937 410 kr |
| Skatt | , | 0 kr | 301 250 kr | 793 365 kr | 1 187 152 kr | 478 463 kr |
| Årets resultat | 85 594 kr | 117 283 kr | 2 934 403 kr | 2 735 338 kr | 4 079 911 kr | 1 461 840 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | , | 7 269 000 kr | 1 500 000 kr | 1 600 000 kr | 1 200 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | 1 600 000 kr | 1 600 000 kr | 1 200 000 kr | 1 200 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 14 635 311 kr | 11 556 120 kr | 14 689 975 kr | 15 367 753 kr | 14 424 518 kr | 12 381 326 kr |
| Anläggningstillgångar | 97 773 kr | 129 652 kr | 4 726 266 kr | 4 480 710 kr | 3 872 470 kr | 3 872 855 kr |
| Omsättningstillgångar | 14 537 538 kr | 11 426 468 kr | 9 963 709 kr | 10 887 043 kr | 10 552 048 kr | 8 508 471 kr |
| Varulager | 1 311 594 kr | 1 633 731 kr | 794 000 kr | 696 568 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Kassa och bank | 1 786 kr | 138 963 kr | 5 698 776 kr | 6 850 254 kr | 8 278 275 kr | 5 172 171 kr |
| Eget kapital | 5 752 108 kr | 5 666 514 kr | 12 124 730 kr | 10 790 328 kr | 9 654 989 kr | 6 775 078 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 5 616 514 kr | 5 499 231 kr | 9 140 328 kr | 8 004 989 kr | 5 525 078 kr | 5 263 238 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | 11 623 kr | 150 619 kr | 289 615 kr | 428 611 kr |
| Kortfristiga skulder | 8 084 962 kr | 5 091 365 kr | 2 553 622 kr | 2 347 034 kr | 2 373 039 kr | 3 722 305 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 13 | 12 | 11 | 10 | 10 | 10 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Haninge Terrazzogolv AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →