Norrbo Fastighetsreparationer Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556226-2211 · Aktiebolag · Stockholm · SNI 43330 Golv- och väggbeläggningsarbeten
Omsättningen minskade 73 % till 169 tkr 2026. Rörelsemarginalen var 41 %, soliditeten 70 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 73,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 41,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 70,2 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2024.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 70,2 % | 79,3 % | 83,1 % | 76,9 % | 79,8 % | 84,0 % |
| Rörelsemarginal | 41,2 % | 46,3 % | 44,3 % | 23,9 % | 33,9 % | 31,8 % |
| Vinstmarginal | 41,3 % | 46,4 % | 44,5 % | 23,9 % | 33,9 % | 31,8 % |
| Kassalikviditet | 3,36 | 4,83 | 5,85 | 4,31 | 4,94 | 5,94 |
| Skuldsättningsgrad | 0,42 | 0,26 | 0,20 | 0,30 | 0,25 | 0,19 |
| Avkastning eget kapital | 39,7 % | 75,0 % | 82,9 % | 71,9 % | 81,9 % | 69,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 27,9 % | 59,5 % | 68,8 % | 55,3 % | 65,4 % | 58,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 147 kr | 877 kr | 51 830 kr | 333 003 kr | 287 961 kr | 490 476 kr |
| Omsättning / anställd | 169 094 kr | 629 904 kr | 1 037 289 kr | 1 383 240 kr | 1 280 104 kr | 1 910 616 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 69 654 kr | 291 364 kr | 459 636 kr | 330 067 kr | 434 477 kr | 607 670 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 69 801 kr | 292 241 kr | 511 466 kr | 663 069 kr | 728 592 kr | 1 122 896 kr |
| EBITDA | 69 654 kr | 291 364 kr | 459 636 kr | 495 100 kr | 660 947 kr | 632 420 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 169 094 kr | 629 904 kr | 1 037 289 kr | 2 074 860 kr | 1 920 156 kr | 1 910 616 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 3 035 kr | 359 kr | 25 130 kr | 13 187 kr | 3 391 kr | 5 002 kr |
| Personalkostnader | 147 kr | 877 kr | 51 830 kr | 499 504 kr | 431 941 kr | 490 476 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | 0 kr | 9 231 kr | 24 750 kr |
| Rörelseresultat | 69 654 kr | 291 364 kr | 459 636 kr | 495 100 kr | 651 716 kr | 607 670 kr |
| Räntekostnader | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Resultat efter fin. poster | 69 901 kr | 292 176 kr | 462 047 kr | 496 407 kr | 651 716 kr | 607 670 kr |
| Skatt | 14 347 kr | 60 300 kr | 95 108 kr | 101 906 kr | 134 783 kr | 130 704 kr |
| Årets resultat | 55 554 kr | 231 876 kr | 366 939 kr | 394 501 kr | 516 933 kr | 476 966 kr |
| Utdelning (beslutad) | 55 500 kr | 269 000 kr | 400 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr | 600 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 269 000 kr | 400 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr | 600 000 kr | 500 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 250 598 kr | 490 979 kr | 671 339 kr | 898 044 kr | 997 262 kr | 1 046 913 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 9 231 kr |
| Omsättningstillgångar | 250 598 kr | 490 979 kr | 671 339 kr | 898 044 kr | 997 262 kr | 1 037 682 kr |
| Varulager | , | 0 kr | 5 960 kr | 4 550 kr | 4 260 kr | 41 331 kr |
| Kassa och bank | 208 992 kr | 429 050 kr | 466 925 kr | 350 867 kr | 480 334 kr | 546 361 kr |
| Eget kapital | 175 981 kr | 389 427 kr | 557 551 kr | 690 612 kr | 796 110 kr | 879 178 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 427 kr | 37 551 kr | 70 612 kr | 176 111 kr | 159 178 kr | 282 212 kr |
| Kortfristiga skulder | 74 617 kr | 101 552 kr | 113 788 kr | 207 432 kr | 201 151 kr | 167 735 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1,5 | 1,5 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Norrbo Fastighetsreparationer Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →