J Development AB, nyckeltal och bokslut
559120-1685 · Aktiebolag · Vellinge · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 9 % till 11,8 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -3 %, soliditeten 39 %, 6 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 8,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -3,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 38,9 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 38,9 % | 27,3 % | 28,3 % | 25,0 % | 34,7 % |
| Rörelsemarginal | −3,0 % | 11,0 % | 7,6 % | 16,5 % | 38,1 % |
| Vinstmarginal | 30,0 % | 24,2 % | 16,3 % | 25,1 % | 37,8 % |
| Kassalikviditet | 1,89 | 0,80 | 1,47 | 1,22 | 2,55 |
| Skuldsättningsgrad | 0,84 | 1,77 | 1,72 | 2,21 | 1,37 |
| Avkastning eget kapital | 46,5 % | 43,9 % | 31,3 % | 50,5 % | 90,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 18,8 % | 13,2 % | 9,8 % | 13,0 % | 31,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 592 349 kr | 421 648 kr | 606 681 kr | 528 982 kr | 950 096 kr |
| Omsättning / anställd | 1 961 846 kr | 1 806 122 kr | 1 836 067 kr | 2 199 220 kr | 4 278 348 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −59 328 kr | 199 487 kr | 139 814 kr | 363 020 kr | 1 629 309 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 535 808 kr | 644 095 kr | 773 622 kr | 923 346 kr | 2 607 530 kr |
| EBITDA | −339 242 kr | 1 334 687 kr | 1 001 648 kr | 1 971 819 kr | 6 629 736 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 11 771 075 kr | 10 836 730 kr | 11 016 403 kr | 10 996 102 kr | 17 113 392 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 350 656 kr | 719 941 kr | 559 938 kr | 504 722 kr | 444 826 kr |
| Personalkostnader | 3 554 091 kr | 2 529 885 kr | 3 640 086 kr | 2 644 910 kr | 3 800 385 kr |
| Av- och nedskrivningar | 16 728 kr | 137 767 kr | 162 767 kr | 156 720 kr | 112 500 kr |
| Rörelseresultat | −355 970 kr | 1 196 920 kr | 838 881 kr | 1 815 099 kr | 6 517 236 kr |
| Räntekostnader | 133 638 kr | 264 898 kr | 192 003 kr | 84 795 kr | 43 618 kr |
| Resultat efter fin. poster | 3 535 414 kr | 2 621 499 kr | 1 800 341 kr | 2 755 941 kr | 6 473 618 kr |
| Skatt | 738 291 kr | 417 042 kr | 229 102 kr | 372 439 kr | 1 023 752 kr |
| Årets resultat | 2 607 123 kr | 1 534 457 kr | 1 201 239 kr | 1 783 502 kr | 3 849 866 kr |
| Utdelning (utbetald) | 980 000 kr | 1 300 000 kr | 913 000 kr | 1 467 000 kr | 1 200 000 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 19 537 339 kr | 21 897 603 kr | 20 312 055 kr | 21 836 392 kr | 20 598 020 kr |
| Anläggningstillgångar | 7 646 639 kr | 14 643 774 kr | 13 706 122 kr | 14 202 698 kr | 7 679 224 kr |
| Omsättningstillgångar | 11 890 700 kr | 7 253 829 kr | 6 605 933 kr | 7 633 694 kr | 12 918 796 kr |
| Varulager | , | , | , | , | 0 kr |
| Kassa och bank | 8 868 109 kr | 6 061 474 kr | 4 229 621 kr | 5 311 849 kr | 11 186 509 kr |
| Eget kapital | 7 606 533 kr | 5 977 528 kr | 5 743 071 kr | 5 454 832 kr | 7 138 330 kr |
| Aktiekapital | 45 000 kr | 45 000 kr | 45 000 kr | 45 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 954 410 kr | 4 398 071 kr | 4 496 832 kr | 3 626 330 kr | 3 238 464 kr |
| Långfristiga skulder | 100 000 kr | 1 509 124 kr | 5 407 431 kr | 5 799 427 kr | 4 696 423 kr |
| Kortfristiga skulder | 6 300 806 kr | 9 070 951 kr | 4 491 553 kr | 6 282 133 kr | 5 063 267 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 6 | 6 | 6 | 5 | 4 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför J Development AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →