RM Restaurang AB, nyckeltal och bokslut
556904-5395 · Aktiebolag · Västerås · SNI 56110 · Restaurangverksamhet
Omsättningen växte 1698 % till 2,9 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 4 %, soliditeten 42 %, 3 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 1697,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 3,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 41,5 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 93,1 % till 41,5 %.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 41,5 % | 93,1 % | 96,0 % |
| Rörelsemarginal | 3,8 % | −42,6 % | , |
| Vinstmarginal | 1,4 % | −42,3 % | , |
| Kassalikviditet | 2,38 | 35,89 | 111,96 |
| Skuldsättningsgrad | 1,41 | 0,07 | 0,01 |
| Avkastning eget kapital | 4,8 % | −8,3 % | −0,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 5,3 % | −7,7 % | 1,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 196 096 kr | 67 020 kr | , |
| Omsättning / anställd | 959 937 kr | 800 900 kr | , |
| Rörelseresultat / anställd | 36 331 kr | −341 545 kr | , |
| Förädlingsvärde / anställd | 299 985 kr | −274 525 kr | , |
| EBITDA | 311 665 kr | −68 309 kr | 9 102 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 2 879 810 kr | 160 180 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 428 822 kr | 160 180 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 588 289 kr | 13 404 kr | 0 kr |
| Av- och nedskrivningar | 202 671 kr | , | , |
| Rörelseresultat | 108 994 kr | −68 309 kr | 9 102 kr |
| Räntekostnader | 68 161 kr | 20 kr | 12 402 kr |
| Resultat efter fin. poster | 41 324 kr | −67 717 kr | −3 083 kr |
| Skatt | 523 kr | 0 kr | 13 402 kr |
| Årets resultat | 40 801 kr | −39 717 kr | 50 929 kr |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 2 072 059 kr | 880 594 kr | 895 675 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 004 789 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 067 270 kr | 880 594 kr | 895 675 kr |
| Varulager | 66 575 kr | , | , |
| Kassa och bank | 27 223 kr | 69 kr | 5 474 kr |
| Eget kapital | 860 759 kr | 819 958 kr | 859 675 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 769 958 kr | 809 675 kr | 758 746 kr |
| Långfristiga skulder | 790 106 kr | 36 100 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 421 194 kr | 24 536 kr | 8 000 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 3 | 0,2 | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför RM Restaurang AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →