Stenhus Västerås Magnetfältet 1 AB, nyckeltal och bokslut
556496-6942 · Aktiebolag · Stockholm · SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Omsättningen växte 0 % till 2,5 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 29 %, soliditeten 30 %.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 0,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 28,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 30,0 %.
- Stabilitet0 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 30,0 % | 33,9 % | 33,3 % |
| Rörelsemarginal | 28,5 % | 31,0 % | 27,9 % |
| Vinstmarginal | −19,3 % | −4,3 % | −8,6 % |
| Kassalikviditet | 2,08 | 0,11 | 0,00 |
| Skuldsättningsgrad | 2,33 | 1,95 | 2,00 |
| Avkastning eget kapital | −5,7 % | −1,2 % | −2,2 % |
| Avkastning totalt kapital | 2,5 % | 2,9 % | 2,4 % |
| EBITDA | 1 846 090 kr | 1 907 056 kr | 1 790 832 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 2 540 050 kr | 2 528 555 kr | 2 394 961 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 9 485 kr | 19 kr | 111 971 kr |
| Av- och nedskrivningar | 1 122 024 kr | 1 122 010 kr | 1 122 024 kr |
| Rörelseresultat | 724 066 kr | 785 046 kr | 668 808 kr |
| Räntekostnader | 1 214 532 kr | 895 619 kr | 876 619 kr |
| Resultat efter fin. poster | −490 422 kr | −108 651 kr | −207 103 kr |
| Skatt | 35 069 kr | 43 933 kr | 17 812 kr |
| Årets resultat | −525 491 kr | −152 584 kr | −224 915 kr |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 28 435 407 kr | 26 759 114 kr | 27 704 547 kr |
| Anläggningstillgångar | 25 410 958 kr | 26 532 982 kr | 27 654 992 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 024 449 kr | 226 132 kr | 49 555 kr |
| Kassa och bank | 78 664 kr | 77 343 kr | 3 344 kr |
| Eget kapital | 8 542 176 kr | 9 067 667 kr | 9 220 251 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 8 947 667 kr | 9 100 251 kr | 9 325 166 kr |
| Långfristiga skulder | 18 437 343 kr | 15 547 343 kr | 77 343 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 455 888 kr | 2 144 104 kr | 18 406 953 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Stenhus Västerås Magnetfältet 1 AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →