Salas största redovisningsbyråer 2026 – topp 2 efter omsättning

Topplistan rangordnar 2 av 2 redovisningsbyråer med säte i Sala efter omsättning. Du kan också jämföra resultat, soliditet och produktivitet ur de digitala årsredovisningar bolagen lämnat in till Bolagsverket.

2 bolag med minst ett analyserat räkenskapsår · orten kommer ur bolagets egen årsredovisning

Sala i siffror

De 2 redovisningsbyråer i Sala som har en analyserad årsredovisning omsätter tillsammans 825 889 kr, och medianbolaget 412 945 kr. Det är 55,9 % lägre än branschens median i hela landet (935 999 kr).

Störst på orten är Ordna Administration i Sala AB med 770 694 kr, 93,3 % av ortens samlade omsättning.

Median omsättning
412 945 kr
Samlad omsättning
825 889 kr
Störst
Ordna Administration i Sala AB · 770 694 kr
Median soliditet
62,9 %
Positivt rörelseresultat
1 av 2 bolag
Sök bolag
Omsättning
Visar 2 av 2 bolag

Rangordning

senaste räkenskapsåret
Tidshorisont
Nettoomsättning · 1 235 bolag med värde
totalt 4 245 293 752 krmedian 935 999 krkvartiler 139 787 kr – 2 716 066 krhögst 84 501 347 kr
Branschmedian: 412 945 kr
Nettoomsättning per bolag, senaste räkenskapsåret
770 694 kr
55 195 kr

Siffrorna kommer ur bolagens egna digitala årsredovisningar hos Bolagsverket. Jämför bolagen själv →

Vanliga frågor

Hur många redovisningsbyråer finns det i Sala?
Vi har analyserade årsredovisningar för 2 redovisningsbyråer med säte i Sala, och tillsammans omsätter de 826 tkr. Orten kommer ur bolagets egen årsredovisning, inte ur en postadress.
Vilket bolag är störst bland redovisningsbyråer i Sala?
Ordna Administration i Sala AB är störst mätt på omsättning i det senaste inlämnade bokslutet, med 771 tkr — 93,3 % av ortens samlade omsättning.
Vad omsätter redovisningsbyråer i Sala?
Medianbolaget omsätter 413 tkr. Det är 55,9 % lägre än riksmedianen på 936 tkr.
Hur många går med vinst i Sala?
1 av 2 redovisningsbyråer i Sala redovisar ett positivt rörelseresultat i sitt senaste bokslut.

Redovisningsbyråer på andra orter

Vill du följa ett av bolagen får du signal när namn, adress, styrelse eller status ändras i registret, och nya nyckeltal när nästa årsredovisning kommer in. Så fungerar bevakningen →

Underlaget senast inläst