Ordna Administration i Sala AB, nyckeltal och bokslut
556523-3177 · Aktiebolag · Sala · SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Omsättningen växte 36 % till 771 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 32 %, soliditeten 83 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 35,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 32,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 83,2 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 83,2 % | 78,8 % | 78,4 % | 82,1 % | 84,8 % | 71,8 % | 71,7 % |
| Rörelsemarginal | 32,3 % | 5,1 % | 18,0 % | 27,2 % | 30,4 % | 28,7 % | 11,8 % |
| Vinstmarginal | 32,7 % | 5,8 % | 18,5 % | 27,3 % | 30,4 % | 28,8 % | 11,8 % |
| Kassalikviditet | 5,53 | 4,29 | 4,15 | 5,02 | 6,22 | 3,43 | 3,33 |
| Skuldsättningsgrad | 0,20 | 0,27 | 0,28 | 0,22 | 0,18 | 0,39 | 0,40 |
| Avkastning eget kapital | 53,2 % | 12,1 % | 34,0 % | 55,8 % | 62,9 % | 52,7 % | 18,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 44,3 % | 9,5 % | 26,7 % | 45,9 % | 53,3 % | 37,8 % | 13,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 437 095 kr | 423 709 kr | 436 058 kr | 450 733 kr | 469 264 kr | 455 217 kr | 479 842 kr |
| Omsättning / anställd | 770 694 kr | 567 362 kr | 641 530 kr | 727 373 kr | 823 843 kr | 735 856 kr | 690 956 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 248 635 kr | 28 764 kr | 115 704 kr | 198 008 kr | 250 209 kr | 211 172 kr | 81 296 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 685 730 kr | 452 473 kr | 551 762 kr | 648 741 kr | 719 473 kr | 666 389 kr | 561 138 kr |
| EBITDA | 248 635 kr | 28 764 kr | 115 704 kr | 198 008 kr | 250 209 kr | 211 172 kr | 81 296 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 770 694 kr | 567 362 kr | 641 530 kr | 727 373 kr | 823 843 kr | 735 856 kr | 690 956 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 770 694 kr | 567 362 kr | , | , | , | , | , |
| Personalkostnader | 437 095 kr | 423 709 kr | 436 058 kr | 450 733 kr | 469 264 kr | 455 217 kr | 479 842 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Rörelseresultat | 248 635 kr | 28 764 kr | 115 704 kr | 198 008 kr | 250 209 kr | 211 172 kr | 81 296 kr |
| Räntekostnader | 35 kr | 2 kr | , | 0 kr | 23 kr | 15 kr | 94 kr |
| Resultat efter fin. poster | 252 182 kr | 33 154 kr | 118 916 kr | 198 396 kr | 250 584 kr | 211 690 kr | 81 377 kr |
| Skatt | 52 785 kr | 7 586 kr | 24 932 kr | 41 259 kr | 54 304 kr | 45 691 kr | 79 624 kr |
| Årets resultat | 199 397 kr | 25 568 kr | 93 984 kr | 157 137 kr | 196 280 kr | 165 999 kr | 279 153 kr |
| Utdelning (beslutad) | 200 000 kr | 0 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | 100 000 kr | 100 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 50 000 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 569 869 kr | 348 650 kr | 445 704 kr | 432 655 kr | 469 763 kr | 559 603 kr | 608 057 kr |
| Anläggningstillgångar | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 519 869 kr | 298 650 kr | 395 704 kr | 382 655 kr | 419 763 kr | 509 603 kr | 558 057 kr |
| Kassa och bank | 364 466 kr | 152 825 kr | 289 566 kr | 289 026 kr | 239 261 kr | 326 779 kr | 432 912 kr |
| Eget kapital | 474 222 kr | 274 825 kr | 349 257 kr | 355 273 kr | 398 136 kr | 401 856 kr | 435 857 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 154 825 kr | 129 257 kr | 135 273 kr | 78 136 kr | 81 856 kr | 115 857 kr | 36 704 kr |
| Långfristiga skulder | 1 588 kr | 4 271 kr | 1 064 kr | 1 216 kr | 4 129 kr | 9 123 kr | 4 754 kr |
| Kortfristiga skulder | 94 059 kr | 69 554 kr | 95 383 kr | 76 166 kr | 67 498 kr | 148 624 kr | 167 446 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Ordna Administration i Sala AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →