Malmös största redovisningsbyråer 2026 – topp 23 efter omsättning

Topplistan rangordnar 23 av 24 redovisningsbyråer med säte i Malmö efter omsättning. Du kan också jämföra resultat, soliditet och produktivitet ur de digitala årsredovisningar bolagen lämnat in till Bolagsverket.

24 bolag med minst ett analyserat räkenskapsår · orten kommer ur bolagets egen årsredovisning

Malmö i siffror

De 23 redovisningsbyråer i Malmö som har en analyserad årsredovisning omsätter tillsammans 194,5 Mkr, och medianbolaget 2,9 Mkr. Det är 207,0 % högre än branschens median i hela landet (935 999 kr).

Störst på orten är BT Resurs AB med 84,5 Mkr, 43,4 % av ortens samlade omsättning.

Snabbast växande är Dillon Aktiebolag, som ökade omsättningen 13,7 % mellan de två senaste boksluten.

Median omsättning
2,9 Mkr
Samlad omsättning
194,5 Mkr
Störst
BT Resurs AB · 84,5 Mkr
Median soliditet
50,5 %
Positivt rörelseresultat
13 av 24 bolag
Sök bolag
Omsättning
Visar 24 av 24 bolag

Rangordning

senaste räkenskapsåret
Tidshorisont
Nettoomsättning · 1 235 bolag med värde
totalt 4 245 293 752 krmedian 935 999 krkvartiler 139 787 kr – 2 716 066 krhögst 84 501 347 kr
Branschmedian: 2 873 482 kr
Nettoomsättning per bolag, senaste räkenskapsåret
84 501 347 kr
23 047 465 kr
19 569 500 kr
14 325 000 kr
12 734 809 kr
9 378 746 kr
7 552 124 kr
7 294 713 kr
3 974 965 kr
3 965 576 kr
2 898 765 kr
2 873 482 kr
721 273 kr
474 696 kr
451 071 kr
446 419 kr
240 000 kr
81 977 kr
0 kr
0 kr
0 kr
0 kr
0 kr
,

Siffrorna kommer ur bolagens egna digitala årsredovisningar hos Bolagsverket. Jämför bolagen själv →

Vanliga frågor

Hur många redovisningsbyråer finns det i Malmö?
Vi har analyserade årsredovisningar för 23 redovisningsbyråer med säte i Malmö, och tillsammans omsätter de 195 mkr. Orten kommer ur bolagets egen årsredovisning, inte ur en postadress.
Vilket bolag är störst bland redovisningsbyråer i Malmö?
BT Resurs AB är störst mätt på omsättning i det senaste inlämnade bokslutet, med 85 mkr — 43,4 % av ortens samlade omsättning.
Vad omsätter redovisningsbyråer i Malmö?
Medianbolaget omsätter 2,9 mkr. Det är 207,0 % högre än riksmedianen på 936 tkr.
Hur många går med vinst i Malmö?
13 av 24 redovisningsbyråer i Malmö redovisar ett positivt rörelseresultat i sitt senaste bokslut.

Redovisningsbyråer på andra orter

Vill du följa ett av bolagen får du signal när namn, adress, styrelse eller status ändras i registret, och nya nyckeltal när nästa årsredovisning kommer in. Så fungerar bevakningen →

Underlaget senast inläst