Stockholms RÖR & VVS AB, nyckeltal och bokslut
559223-4388 · Aktiebolag · SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Omsättningen växte 78 % till 12 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 14 %, soliditeten 32 %, 2 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 77,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 13,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 32,0 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 32,0 % | 45,1 % | 35,9 % | 18,4 % | 41,8 % |
| Rörelsemarginal | 13,6 % | 9,6 % | 13,8 % | 4,5 % | 13,1 % |
| Vinstmarginal | 13,6 % | 9,6 % | 13,8 % | 4,5 % | 13,1 % |
| Kassalikviditet | 1,12 | 1,71 | 1,38 | 1,00 | 1,45 |
| Skuldsättningsgrad | 2,12 | 1,22 | 1,78 | 4,43 | 1,39 |
| Avkastning eget kapital | 137,3 % | 76,0 % | 114,6 % | 88,1 % | 101,2 % |
| Avkastning totalt kapital | 44,0 % | 34,4 % | 41,3 % | 16,3 % | 42,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 607 911 kr | 483 451 kr | 398 636 kr | 339 615 kr | , |
| Omsättning / anställd | 6 015 747 kr | 1 352 941 kr | 1 499 648 kr | 1 511 552 kr | , |
| Rörelseresultat / anställd | 817 745 kr | 130 464 kr | 207 477 kr | 67 884 kr | , |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 552 006 kr | 636 733 kr | 644 143 kr | 442 966 kr | , |
| EBITDA | 1 888 190 kr | 766 412 kr | 736 522 kr | 310 051 kr | 267 738 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 12 031 493 kr | 6 764 706 kr | 4 498 944 kr | 4 534 656 kr | 1 870 053 kr |
| Övriga rörelseintäkter | −285 242 kr | 501 974 kr | 108 887 kr | 197 924 kr | 12 130 kr |
| Personalkostnader | 1 215 822 kr | 2 417 254 kr | 1 195 908 kr | 1 018 846 kr | 412 628 kr |
| Av- och nedskrivningar | 252 700 kr | 114 091 kr | 114 091 kr | 106 400 kr | 22 400 kr |
| Rörelseresultat | 1 635 490 kr | 652 321 kr | 622 431 kr | 203 651 kr | 245 338 kr |
| Räntekostnader | 3 256 kr | 2 194 kr | 1 932 kr | 704 kr | 345 kr |
| Resultat efter fin. poster | 1 632 644 kr | 650 127 kr | 620 499 kr | 202 947 kr | 244 993 kr |
| Skatt | 531 519 kr | 135 541 kr | 129 691 kr | 44 672 kr | 52 855 kr |
| Årets resultat | 1 101 125 kr | 514 586 kr | 490 808 kr | 158 275 kr | 192 138 kr |
| Utdelning (beslutad) | 1 100 000 kr | , | 200 000 kr | 180 000 kr | 170 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 700 000 kr | 200 000 kr | 180 000 kr | 170 000 kr | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 3 715 121 kr | 1 897 060 kr | 1 506 969 kr | 1 250 119 kr | 579 124 kr |
| Anläggningstillgångar | 651 728 kr | 213 473 kr | 327 564 kr | 403 200 kr | 89 600 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 063 393 kr | 1 683 587 kr | 1 179 405 kr | 846 919 kr | 489 524 kr |
| Varulager | 231 380 kr | , | , | , | , |
| Kassa och bank | 916 535 kr | 974 794 kr | 447 284 kr | 163 558 kr | 304 584 kr |
| Eget kapital | 1 189 459 kr | 855 807 kr | 541 220 kr | 230 413 kr | 242 138 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 38 334 kr | 291 221 kr | 412 kr | 22 138 kr | , |
| Långfristiga skulder | , | 54 450 kr | 113 850 kr | 173 250 kr | , |
| Kortfristiga skulder | 2 525 662 kr | 986 803 kr | 851 899 kr | 846 456 kr | 336 986 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 2 | 5 | 3 | 3 | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Stockholms RÖR & VVS AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →