1(6)
Årsredovisning
Stockholms RÖR & VVS AB
559223-4388
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022-10-01 – 2023-09-30 .
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek).
Innehåll
Sida
- Förvaltningsberättelse
2
- Resultaträkning
3
- Balansräkning
4
- Noter
6
- Underskrifter
6
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2024-04-25 .
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Elektroniskt underskriven av :
Sohaib
Shosha
2024-05-02
Stockholms RÖR & VVS AB 559223-43882 (6)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom VVS & bygginstallationer.
Företaget har sitt säte i Stockholm/Lidingö.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
2210-2309
2110-2209
2010-2109
1910-2009
Nettoomsättning
6 765
4 499
4 535
1 870
Resultat efter finansiella poster
650
620
203
245
Soliditet %
45
36
18
42
Nettoomsättningen har ökad 50% jämfört med föregående år för att företaget har fått mera kundkretsar samt uppdrag
under räkenskapsåret.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
50 000
412
490 808
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Utdelning
-200 000
- Balanseras i ny räkning
490 808
-490 808
- Årets resultat
514 586
- Belopp vid årets utgång
50 000
291 221
514 586
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
291 221
Årets resultat
514 586
Summa
805 807
Efterutdelning
600 000
Summa
205 807
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Balanseras i ny räkning
205 807
Summa
805 807
Stockholms RÖR & VVS AB 559223-43886 (6)
NOTER
Not 1 Redovisningsprinciper
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Företaget har inom ramen för det allmänna rådet valt att skriva av samtliga inventarier utifrån en schablonmässig
nyttjandeperiod på 5 år.
Procent
År
Maskiner och andra tekniska anläggningar
20
5
Inventarier, verktyg och installationer
20
5
Not 2 Medelantalet anställda
2023-09-30
2022-09-30
Medelantalet anställda
5
3
Not 3 Inventarier, verktyg och installationer
2023-09-30
2022-09-30
Ingående anskaffningsvärden
532 000
532 000
Inköp
38 455
38 455
Utgående anskaffningsvärden
570 455
570 455
Årets avskrivningar
114 091
114 091
UNDERSKRIFTER
Stockholm
Sohaib Shosha
Sohaib
Shosha
2024-03-31