Engblom Rose Fastighetsmäklare AB, nyckeltal och bokslut
559204-8218 · Aktiebolag · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 2 % till 3,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 6 %, soliditeten 33 %, 2 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 2,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 6,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 33,1 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 33,1 % | 21,9 % | 22,1 % | 21,1 % | 30,2 % | 29,9 % |
| Rörelsemarginal | 6,3 % | −2,0 % | −0,4 % | −1,3 % | 0,7 % | 2,2 % |
| Vinstmarginal | 6,2 % | −2,2 % | −0,7 % | −1,5 % | 0,4 % | 1,9 % |
| Kassalikviditet | 1,44 | 0,81 | 1,05 | 1,04 | 1,25 | 1,25 |
| Skuldsättningsgrad | 1,74 | 3,57 | 3,53 | 3,75 | 2,32 | 2,35 |
| Avkastning eget kapital | 108,4 % | −98,9 % | −10,2 % | −19,4 % | 5,8 % | 20,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 36,8 % | −20,0 % | −1,4 % | −3,5 % | 3,0 % | 7,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 485 795 kr | 631 680 kr | 306 862 kr | 419 236 kr | 667 353 kr | 436 436 kr |
| Omsättning / anställd | 1 573 831 kr | 1 543 635 kr | 993 375 kr | 1 005 920 kr | 1 318 495 kr | 1 002 436 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 99 488 kr | −31 328 kr | −4 448 kr | −12 671 kr | 8 957 kr | 22 093 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 585 283 kr | 600 353 kr | 337 414 kr | 441 565 kr | 711 310 kr | 493 529 kr |
| EBITDA | 198 975 kr | −62 655 kr | 61 104 kr | 44 658 kr | 87 913 kr | 114 186 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 3 147 662 kr | 3 087 270 kr | 1 986 750 kr | 2 011 839 kr | 2 636 989 kr | 2 004 872 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 000 kr | −17 960 kr | 8 441 kr | 19 278 kr | 34 800 kr | 2 004 872 kr |
| Personalkostnader | 971 590 kr | 1 263 360 kr | 613 723 kr | 838 471 kr | 1 334 706 kr | 872 871 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | 0 kr | 70 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr |
| Rörelseresultat | 198 975 kr | −62 655 kr | −8 896 kr | −25 342 kr | 17 913 kr | 44 186 kr |
| Räntekostnader | 5 299 kr | 5 170 kr | 5 308 kr | 4 190 kr | 7 343 kr | 7 033 kr |
| Resultat efter fin. poster | 193 764 kr | −67 684 kr | −13 920 kr | −29 531 kr | 10 570 kr | 37 153 kr |
| Skatt | 31 888 kr | 0 kr | 2 482 kr | 0 kr | 7 170 kr | 11 453 kr |
| Årets resultat | 110 276 kr | −67 684 kr | −16 402 kr | −29 531 kr | 3 400 kr | 25 700 kr |
| Utdelning (beslutad) | 50 000 kr | , | , | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 540 414 kr | 312 813 kr | 616 331 kr | 724 350 kr | 603 543 kr | 597 594 kr |
| Anläggningstillgångar | 218 888 kr | 106 552 kr | 106 552 kr | 176 552 kr | 140 000 kr | 210 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 321 526 kr | 206 261 kr | 509 779 kr | 547 798 kr | 463 543 kr | 387 594 kr |
| Varulager | 36 000 kr | 35 000 kr | 52 960 kr | 46 400 kr | 34 800 kr | , |
| Kassa och bank | 247 921 kr | 124 376 kr | 404 264 kr | 457 787 kr | 405 088 kr | 323 946 kr |
| Eget kapital | 178 698 kr | 68 422 kr | 136 106 kr | 152 508 kr | 182 039 kr | 178 639 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 18 422 kr | 86 106 kr | 102 508 kr | 132 039 kr | 128 639 kr | 102 939 kr |
| Långfristiga skulder | 112 336 kr | 34 000 kr | 44 000 kr | 89 000 kr | 78 000 kr | 108 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 197 780 kr | 210 391 kr | 436 225 kr | 482 842 kr | 343 504 kr | 310 955 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Engblom Rose Fastighetsmäklare AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →