Renasso Restaurang AB, nyckeltal och bokslut
559034-1185 · Aktiebolag · Uppsala · SNI 56110 · Restaurangverksamhet
Omsättningen minskade 2 % till 6,4 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 18 %, soliditeten -380 %, 6 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 1,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 17,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet -380,5 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Eget kapital var negativt vid bokslutet 2025.
- Soliditeten var -380,5 %, tunn buffert mot förluster.
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | −380,5 % | −449,9 % | −219,3 % |
| Rörelsemarginal | 17,8 % | −5,0 % | 2,4 % |
| Vinstmarginal | 10,8 % | −11,1 % | −59,1 % |
| Kassalikviditet | 0,19 | 0,10 | 0,30 |
| Skuldsättningsgrad | −1,26 | −1,22 | −1,46 |
| Avkastning eget kapital | −16,8 % | 15,1 % | 101,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 106,2 % | −30,7 % | −212,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 237 343 kr | 325 726 kr | 360 994 kr |
| Omsättning / anställd | 1 065 573 kr | 812 699 kr | 870 564 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 189 969 kr | −40 961 kr | 20 837 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 438 969 kr | 301 152 kr | 395 933 kr |
| EBITDA | 1 209 757 kr | −196 598 kr | 279 518 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 6 393 437 kr | 6 501 589 kr | 6 964 513 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 752 kr | 240 252 kr | 187 064 kr |
| Personalkostnader | 1 424 057 kr | 2 605 810 kr | 2 887 949 kr |
| Av- och nedskrivningar | 69 943 kr | 131 087 kr | 112 823 kr |
| Rörelseresultat | 1 139 814 kr | −327 685 kr | 166 695 kr |
| Räntekostnader | 452 944 kr | 393 813 kr | 185 063 kr |
| Resultat efter fin. poster | 688 191 kr | −720 088 kr | −4 112 556 kr |
| Årets resultat | 688 191 kr | −720 088 kr | −4 112 556 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | , |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 1 074 839 kr | 1 062 044 kr | 1 850 536 kr |
| Anläggningstillgångar | 334 407 kr | 538 350 kr | 591 600 kr |
| Omsättningstillgångar | 740 432 kr | 523 694 kr | 1 258 936 kr |
| Varulager | 327 720 kr | 278 018 kr | 365 324 kr |
| Kassa och bank | 100 239 kr | 18 710 kr | 343 364 kr |
| Eget kapital | −4 089 731 kr | −4 777 921 kr | −4 057 833 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | −4 827 922 kr | −4 107 833 kr | 4 723 kr |
| Långfristiga skulder | 2 996 009 kr | 3 300 119 kr | 2 960 234 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 168 561 kr | 2 539 846 kr | 2 948 135 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 6 | 8 | 8 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Renasso Restaurang AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →