Fresta Restaurang Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556550-6408 · Aktiebolag · SNI 56110 Restaurangverksamhet
Omsättningen växte 12 % till 1,9 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 3 %, soliditeten 75 %, 2 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 11,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 2,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 74,8 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 74,8 % | 76,4 % | 70,8 % | 73,4 % | 66,2 % | 65,1 % |
| Rörelsemarginal | 2,7 % | −1,9 % | 7,4 % | 9,4 % | 11,4 % | 2,6 % |
| Vinstmarginal | 2,7 % | −1,9 % | 29,2 % | 9,4 % | 11,4 % | 2,6 % |
| Kassalikviditet | 2,58 | 2,93 | 2,91 | 4,31 | 3,21 | 3,20 |
| Skuldsättningsgrad | 0,20 | 0,17 | 0,22 | 0,28 | 0,42 | 0,42 |
| Avkastning eget kapital | 5,0 % | −3,2 % | 52,1 % | 23,5 % | 34,2 % | 7,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 3,8 % | −2,4 % | 36,9 % | 17,2 % | 22,6 % | 5,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 457 399 kr | 452 849 kr | 446 127 kr | 459 829 kr | 280 865 kr | 372 908 kr |
| Omsättning / anställd | 969 488 kr | 868 049 kr | 960 567 kr | 981 603 kr | 642 364 kr | 757 873 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 26 403 kr | −16 168 kr | 71 450 kr | 91 937 kr | 73 250 kr | 19 771 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 483 802 kr | 436 682 kr | 517 576 kr | 551 766 kr | 354 115 kr | 392 679 kr |
| EBITDA | 52 806 kr | −32 335 kr | 142 899 kr | 183 874 kr | 219 750 kr | 39 541 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 1 938 976 kr | 1 736 098 kr | 1 921 134 kr | 1 963 206 kr | 1 927 092 kr | 1 515 745 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 938 976 kr | 0 kr | 1 597 kr | 1 963 206 kr | 0 kr | 796 kr |
| Personalkostnader | 914 798 kr | 905 698 kr | 892 253 kr | 919 658 kr | 842 595 kr | 745 816 kr |
| Rörelseresultat | 52 806 kr | −32 335 kr | 142 899 kr | 183 874 kr | 219 750 kr | 39 541 kr |
| Räntekostnader | 479 kr | 1 110 kr | 92 kr | 12 kr | 23 kr | 116 kr |
| Resultat efter fin. poster | 52 327 kr | −33 432 kr | 560 946 kr | 183 862 kr | 219 727 kr | 39 425 kr |
| Skatt | 11 618 kr | 7 061 kr | 87 578 kr | 38 637 kr | 45 880 kr | 8 500 kr |
| Årets resultat | 40 709 kr | 21 907 kr | 332 368 kr | 141 225 kr | 173 847 kr | 30 925 kr |
| Utdelning (beslutad) | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 40 000 kr | , | 40 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 50 000 kr | 50 000 kr | 40 000 kr | , | 40 000 kr | 40 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 1 388 613 kr | 1 371 462 kr | 1 520 038 kr | 1 067 491 kr | 971 105 kr | 781 729 kr |
| Anläggningstillgångar | 727 000 kr | 715 000 kr | 703 000 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 661 613 kr | 656 462 kr | 817 038 kr | 1 067 491 kr | 971 105 kr | 781 729 kr |
| Varulager | 123 006 kr | 121 454 kr | 115 876 kr | 113 063 kr | 102 975 kr | 94 197 kr |
| Kassa och bank | 431 445 kr | 504 735 kr | 670 353 kr | 515 726 kr | 444 258 kr | 212 497 kr |
| Eget kapital | 1 038 642 kr | 1 047 933 kr | 1 076 026 kr | 783 659 kr | 642 433 kr | 508 586 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 887 933 kr | 916 026 kr | 633 658 kr | 532 434 kr | 358 586 kr | 367 661 kr |
| Kortfristiga skulder | 208 971 kr | 182 529 kr | 240 612 kr | 221 432 kr | 270 272 kr | 214 743 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Fresta Restaurang Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →