Spakåsgården Café AB, nyckeltal och bokslut
556547-0027 · Aktiebolag · SNI 56110 Restaurangverksamhet
Omsättningen minskade 13 % till 2,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 10 %, soliditeten 63 %, 1 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 13,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 9,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 62,7 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 62,7 % | 67,7 % | 44,1 % | 29,6 % | 30,0 % |
| Rörelsemarginal | 9,7 % | 9,1 % | 9,2 % | 3,4 % | 2,1 % |
| Vinstmarginal | 9,7 % | 9,1 % | 9,2 % | 3,4 % | 2,1 % |
| Kassalikviditet | 4,18 | 2,51 | 2,51 | 1,79 | 2,26 |
| Skuldsättningsgrad | 0,59 | 0,48 | 1,27 | 2,38 | 2,33 |
| Avkastning eget kapital | 34,0 % | 50,2 % | 78,4 % | 51,0 % | 27,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 21,3 % | 34,0 % | 34,6 % | 15,1 % | 8,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 211 533 kr | 264 907 kr | 235 425 kr | 208 856 kr | 247 745 kr |
| Omsättning / anställd | 2 131 295 kr | 2 453 736 kr | 2 288 896 kr | 1 850 410 kr | 1 288 464 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 206 984 kr | 223 363 kr | 210 766 kr | 62 700 kr | 27 345 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 418 517 kr | 488 270 kr | 446 191 kr | 271 556 kr | 275 090 kr |
| EBITDA | 206 984 kr | 223 363 kr | 210 766 kr | 62 700 kr | 27 345 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 2 131 295 kr | 2 453 736 kr | 2 288 896 kr | 1 850 410 kr | 1 288 464 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 8 119 kr | 2 453 736 kr | 2 288 896 kr | 0 kr | 10 000 kr |
| Personalkostnader | 211 533 kr | 264 907 kr | 235 425 kr | 208 856 kr | 247 745 kr |
| Rörelseresultat | 206 984 kr | 223 363 kr | 210 766 kr | 62 700 kr | 27 345 kr |
| Räntekostnader | , | , | , | , | 0 kr |
| Resultat efter fin. poster | 206 984 kr | 223 363 kr | 210 766 kr | 62 700 kr | 27 345 kr |
| Skatt | 42 905 kr | 47 106 kr | 65 114 kr | 37 658 kr | 9 247 kr |
| Årets resultat | 164 079 kr | 176 257 kr | 145 652 kr | 25 042 kr | 18 098 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 970 778 kr | 657 473 kr | 608 795 kr | 416 288 kr | 326 444 kr |
| Anläggningstillgångar | 164 773 kr | 164 773 kr | 164 773 kr | 164 773 kr | 164 773 kr |
| Omsättningstillgångar | 806 005 kr | 492 700 kr | 444 022 kr | 251 515 kr | 161 671 kr |
| Varulager | 35 000 kr | 35 000 kr | 35 000 kr | 35 000 kr | 35 000 kr |
| Kassa och bank | 225 236 kr | 245 156 kr | 196 478 kr | 95 750 kr | 101 330 kr |
| Eget kapital | 609 023 kr | 444 944 kr | 268 687 kr | 123 036 kr | 97 993 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 324 944 kr | 148 687 kr | 3 035 kr | −22 006 kr | −40 105 kr |
| Långfristiga skulder | 177 439 kr | 29 926 kr | 177 439 kr | 172 439 kr | 172 439 kr |
| Kortfristiga skulder | 184 316 kr | 182 603 kr | 162 669 kr | 120 813 kr | 56 012 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Spakåsgården Café AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →