Ice Cream Business i Engelholm Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556544-0582 · Aktiebolag · SNI 56110 Restaurangverksamhet
Omsättningen växte 2 % till 3,8 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 5 %, soliditeten 66 %, 3 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 2,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 4,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 66,3 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 66,3 % | 62,3 % | 60,6 % | 42,8 % | 39,1 % | 74,6 % | 77,2 % |
| Rörelsemarginal | 4,5 % | 12,5 % | 8,1 % | 11,9 % | 15,2 % | 19,8 % | 8,5 % |
| Vinstmarginal | 4,5 % | 12,8 % | 8,1 % | 11,9 % | 15,2 % | 19,8 % | 8,5 % |
| Kassalikviditet | 9,39 | 9,06 | 6,75 | 3,06 | 2,50 | 7,15 | 4,07 |
| Skuldsättningsgrad | 0,14 | 0,14 | 0,16 | 0,81 | 1,02 | 0,16 | 0,30 |
| Avkastning eget kapital | 20,7 % | 66,4 % | 66,8 % | 161,4 % | 197,1 % | 111,0 % | 68,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 14,0 % | 41,4 % | 40,5 % | 69,2 % | 77,2 % | 82,8 % | 52,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 567 038 kr | 497 749 kr | 445 962 kr | 477 309 kr | 386 809 kr | 343 467 kr | 505 293 kr |
| Omsättning / anställd | 1 266 706 kr | 1 238 544 kr | 1 192 833 kr | 1 199 340 kr | 1 120 697 kr | 1 055 055 kr | 1 152 600 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 57 566 kr | 155 282 kr | 97 093 kr | 142 817 kr | 170 738 kr | 208 590 kr | 98 531 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 645 611 kr | 664 872 kr | 552 221 kr | 621 851 kr | 562 660 kr | 558 343 kr | 610 110 kr |
| EBITDA | 235 719 kr | 501 369 kr | 318 779 kr | 433 626 kr | 527 553 kr | 644 626 kr | 314 449 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 3 800 117 kr | 3 715 631 kr | 3 578 500 kr | 3 598 020 kr | 3 362 092 kr | 3 165 166 kr | 3 457 799 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 3 800 117 kr | 3 715 631 kr | 3 578 500 kr | 3 598 020 kr | 0 kr | 12 072 kr | 3 457 799 kr |
| Personalkostnader | 1 701 114 kr | 1 493 247 kr | 1 337 885 kr | 1 431 926 kr | 1 160 428 kr | 1 030 402 kr | 1 515 880 kr |
| Av- och nedskrivningar | 63 022 kr | 35 522 kr | 27 500 kr | 5 174 kr | 15 338 kr | 18 855 kr | 18 855 kr |
| Rörelseresultat | 172 697 kr | 465 847 kr | 291 279 kr | 428 452 kr | 512 215 kr | 625 771 kr | 295 594 kr |
| Räntekostnader | 2 998 kr | 297 kr | 115 kr | 348 kr | 127 kr | 16 kr | 0 kr |
| Resultat efter fin. poster | 170 111 kr | 476 179 kr | 291 303 kr | 428 174 kr | 512 088 kr | 625 755 kr | 295 594 kr |
| Skatt | 44 825 kr | 75 715 kr | 46 265 kr | 2 735 kr | 26 122 kr | 114 699 kr | 82 484 kr |
| Årets resultat | 153 286 kr | 280 464 kr | 171 038 kr | 5 439 kr | 95 966 kr | 411 056 kr | 283 302 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | 204 325 kr | , | , | 400 000 kr | 180 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 50 000 kr | , | , | , | 400 000 kr | 280 000 kr | 170 000 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 1 237 746 kr | 1 149 820 kr | 720 283 kr | 619 032 kr | 663 741 kr | 755 771 kr | 560 825 kr |
| Anläggningstillgångar | 189 067 kr | 252 089 kr | 247 500 kr | 0 kr | 5 174 kr | 98 512 kr | 39 367 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 048 679 kr | 897 731 kr | 472 783 kr | 619 032 kr | 658 567 kr | 657 259 kr | 521 458 kr |
| Kassa och bank | 227 662 kr | 312 462 kr | 145 897 kr | 601 876 kr | 635 647 kr | 647 532 kr | 475 839 kr |
| Eget kapital | 820 024 kr | 716 738 kr | 436 275 kr | 265 237 kr | 259 798 kr | 563 832 kr | 432 776 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 546 738 kr | 316 274 kr | 145 237 kr | 139 798 kr | 43 832 kr | 32 776 kr | 29 474 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | 11 770 kr | , | , | , |
| Kortfristiga skulder | 111 722 kr | 99 082 kr | 70 008 kr | 202 025 kr | 263 943 kr | 91 939 kr | 128 049 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Ice Cream Business i Engelholm Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →