Investoria Properties AB, nyckeltal och bokslut
556540-6096 · Aktiebolag · SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Omsättningen minskade 14 % till 309 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 52 %, soliditeten 46 %, 0 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 14,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 51,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 46,0 %.
- Stabilitet0 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 46,0 % | 44,9 % | 43,1 % | 44,0 % | 44,9 % | 49,5 % | 52,0 % |
| Rörelsemarginal | 51,7 % | 46,6 % | 18,9 % | 12,8 % | 504,7 % | 29,2 % | 28,4 % |
| Vinstmarginal | 9,1 % | 16,2 % | 6,2 % | −9,7 % | 474,6 % | 7,3 % | 10,4 % |
| Kassalikviditet | 0,35 | 0,51 | 0,68 | 0,18 | 0,29 | 0,26 | 0,08 |
| Skuldsättningsgrad | 1,17 | 1,23 | 1,32 | 1,27 | 1,22 | 1,02 | 0,92 |
| Avkastning eget kapital | 1,2 % | 2,5 % | 1,5 % | −1,1 % | 74,5 % | 0,5 % | 1,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 3,1 % | 3,3 % | 2,0 % | 0,7 % | 35,6 % | 0,9 % | 2,1 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | , | , | 31 420 kr | , | , |
| Omsättning / anställd | , | , | , | , | 3 521 640 kr | , | , |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | , | , | 17 772 420 kr | , | , |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | , | , | 17 828 840 kr | , | , |
| EBITDA | 159 857 kr | 168 012 kr | 113 020 kr | 74 452 kr | 1 779 742 kr | 66 719 kr | 81 912 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 309 315 kr | 360 758 kr | 552 555 kr | 257 415 kr | 352 164 kr | 220 117 kr | 288 559 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 309 315 kr | 0 kr | 6 392 kr | 0 kr | 1 701 693 kr | 220 117 kr | 288 559 kr |
| Personalkostnader | , | 0 kr | 2 275 kr | 0 kr | 3 142 kr | 1 719 kr | 5 460 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | 0 kr | 8 619 kr | 41 615 kr | 2 500 kr | 2 500 kr | , |
| Rörelseresultat | 159 857 kr | 168 012 kr | 104 401 kr | 32 837 kr | 1 777 242 kr | 64 219 kr | 81 912 kr |
| Räntekostnader | 131 702 kr | 109 659 kr | 70 300 kr | 57 887 kr | 105 866 kr | 48 192 kr | 51 984 kr |
| Resultat efter fin. poster | 28 155 kr | 58 355 kr | 34 101 kr | −25 050 kr | 1 671 376 kr | 16 027 kr | 29 928 kr |
| Skatt | 0 kr | 203 kr | 731 kr | , | , | , | , |
| Årets resultat | 0 kr | −203 kr | −731 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 15 828 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | 0 kr | 25 049 kr | , | 0 kr | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 5 082 774 kr | 5 117 940 kr | 5 220 660 kr | 5 043 079 kr | 4 992 496 kr | 6 836 814 kr | 3 918 325 kr |
| Anläggningstillgångar | 4 978 177 kr | 4 978 177 kr | 4 971 785 kr | 4 980 405 kr | 4 911 434 kr | 6 804 934 kr | 3 900 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 104 597 kr | 139 763 kr | 248 875 kr | 62 674 kr | 81 062 kr | 31 880 kr | 18 325 kr |
| Varulager | 15 000 kr | 15 000 kr | 15 000 kr | , | , | 0 kr | 0 kr |
| Kassa och bank | 48 836 kr | 84 733 kr | 193 642 kr | 11 211 kr | 81 062 kr | 31 253 kr | 16 081 kr |
| Eget kapital | 2 338 799 kr | 2 299 156 kr | 2 252 337 kr | 2 218 966 kr | 2 244 016 kr | 3 383 361 kr | 2 037 333 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 218 799 kr | 2 179 359 kr | 2 133 068 kr | 2 098 966 kr | 2 124 016 kr | 3 263 361 kr | 1 901 505 kr |
| Långfristiga skulder | 2 484 350 kr | 2 575 000 kr | 2 624 000 kr | 2 484 000 kr | 2 469 000 kr | 3 331 500 kr | 1 654 800 kr |
| Kortfristiga skulder | 259 625 kr | 243 784 kr | 344 323 kr | 340 113 kr | 279 480 kr | 121 953 kr | 226 192 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0,1 | 0 | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Investoria Properties AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →