Ide Varv Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556539-7469 · Aktiebolag · SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Omsättningen växte 37 % till 467 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -151 %, soliditeten 56 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 37,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -150,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 55,7 %.
- Stabilitet0 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 55,7 % | 64,3 % | 71,0 % | 76,1 % | 90,6 % | 90,1 % | 91,5 % |
| Rörelsemarginal | −150,7 % | −213,2 % | −68,0 % | 0,2 % | 9,1 % | 50,3 % | 13,7 % |
| Vinstmarginal | −166,5 % | −238,8 % | −82,5 % | −3,6 % | 8,5 % | 50,2 % | 13,6 % |
| Kassalikviditet | 0,07 | 0,10 | 0,12 | 0,25 | 1,73 | 0,83 | 0,79 |
| Skuldsättningsgrad | 0,79 | 0,56 | 0,41 | 0,31 | 0,10 | 0,11 | 0,09 |
| Avkastning eget kapital | −18,8 % | −16,6 % | −7,1 % | −0,6 % | 2,5 % | 13,7 % | 1,4 % |
| Avkastning totalt kapital | −9,5 % | −9,5 % | −4,1 % | 0,0 % | 2,4 % | 12,3 % | 1,3 % |
| Personalkostnad / anställd | 276 479 kr | 282 814 kr | 304 650 kr | 264 940 kr | 285 383 kr | 682 857 kr | 257 344 kr |
| Omsättning / anställd | 467 184 kr | 340 495 kr | 490 931 kr | 954 209 kr | 1 769 725 kr | 1 641 844 kr | 572 478 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −704 046 kr | −726 064 kr | −333 648 kr | 1 705 kr | 161 134 kr | 825 964 kr | 78 411 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | −81 336 kr | −89 144 kr | 295 065 kr | 512 576 kr | 713 645 kr | 1 776 671 kr | 651 551 kr |
| EBITDA | −357 815 kr | −371 958 kr | −9 585 kr | 247 636 kr | 428 262 kr | 1 093 814 kr | 394 207 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 467 184 kr | 340 495 kr | 490 931 kr | 954 209 kr | 1 769 725 kr | 1 641 844 kr | 572 478 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 31 389 kr | 0 kr | 41 846 kr | 0 kr | 22 281 kr | 95 800 kr | 56 244 kr |
| Personalkostnader | 276 479 kr | 282 814 kr | 304 650 kr | 264 940 kr | 285 383 kr | 682 857 kr | 257 344 kr |
| Av- och nedskrivningar | 346 231 kr | 354 106 kr | 324 063 kr | 245 931 kr | 267 128 kr | 267 850 kr | 315 796 kr |
| Rörelseresultat | −704 046 kr | −726 064 kr | −333 648 kr | 1 705 kr | 161 134 kr | 825 964 kr | 78 411 kr |
| Räntekostnader | 74 100 kr | 88 462 kr | 71 433 kr | 36 311 kr | 10 383 kr | 1 168 kr | 452 kr |
| Resultat efter fin. poster | −778 021 kr | −813 003 kr | −405 063 kr | −34 606 kr | 150 751 kr | 824 796 kr | 77 959 kr |
| Skatt | , | , | 0 kr | 1 221 kr | 24 550 kr | 742 kr | , |
| Årets resultat | −778 021 kr | −813 003 kr | −405 063 kr | 1 173 kr | 89 201 kr | 824 054 kr | 77 959 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , | , | 250 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | , | , | 250 000 kr | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 7 407 357 kr | 7 628 987 kr | 8 052 147 kr | 8 042 118 kr | 6 761 611 kr | 6 693 748 kr | 5 967 395 kr |
| Anläggningstillgångar | 7 270 745 kr | 7 488 727 kr | 7 945 781 kr | 7 879 912 kr | 5 720 982 kr | 6 143 503 kr | 5 564 644 kr |
| Omsättningstillgångar | 136 612 kr | 140 260 kr | 106 366 kr | 162 206 kr | 1 040 629 kr | 550 245 kr | 402 751 kr |
| Kassa och bank | 76 223 kr | 7 343 kr | 4 799 kr | 0 kr | 1 036 080 kr | 547 223 kr | 388 006 kr |
| Eget kapital | 4 127 728 kr | 4 905 749 kr | 5 718 752 kr | 6 123 815 kr | 6 122 642 kr | 6 033 441 kr | 5 459 387 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 804 749 kr | 5 617 752 kr | 6 022 815 kr | 6 021 642 kr | 5 932 441 kr | 5 108 387 kr | 5 280 428 kr |
| Långfristiga skulder | 1 327 500 kr | 1 376 250 kr | 1 421 250 kr | 1 275 744 kr | , | , | , |
| Kortfristiga skulder | 1 952 129 kr | 1 346 988 kr | 912 145 kr | 642 559 kr | 601 969 kr | 660 307 kr | 508 008 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Ide Varv Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →