1(6)
Årsredovisning
Ide Varv Aktiebolag
556539-7469
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2020-07-01 - 2021-06-30.
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek).
Innehåll
Sida
- Förvaltningsberättelse
2
- Resultaträkning
3
- Balansräkning
4
- Noter
6
- Underskrifter
6
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2021-12-31 .
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Elektroniskt underskriven av :
Kjell
Folkesson
2022-01-31
Ide Varv Aktiebolag 556539-74692 (6)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver främst varvsverksamhet i Oxelösund men även byggverksamhet som underleverantör. Varvet är
under uppbyggnad.
Rättelse har gjorts av aktiverat arbete för egen räkning under tidigare räkenskapsår.
Företaget har sitt säte i Oxelösund.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
2007-2106
1907-2006
1807-1906
1707-1806
Nettoomsättning
1 770
1 642
572
141
Resultat efter finansiella poster
151
825
78
4 776
Soliditet %
91
90
91
95
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Reservfond
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
100 000
1 000
5 108 387
824 054
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
824 054
-824 054
- Årets resultat
89 201
- Belopp vid årets utgång
100 000
1 000
5 932 441
89 201
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
5 932 441
Årets resultat
89 201
Summa
6 021 642
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Balanseras i ny räkning
6 021 642
Summa
6 021 642
Ide Varv Aktiebolag 556539-74696 (6)
NOTER
Not 1 Redovisningsprinciper
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Nedan finns nyttjandeperioderna angivna för företagets materiella anläggningstillgångar.
År
Byggnader och mark
25
Inventarier, verktyg och installationer
5
Not 2 Medelantalet anställda
2021-06-30
2020-06-30
Medelantalet anställda
1
1
Not 3 Byggnader och mark
2021-06-30
2020-06-30
Ingående anskaffningsvärden
4 746 473
4 746 473
Utgående anskaffningsvärden
4 746 473
4 746 473
Årets avskrivningar
139 044
139 044
Not 4 Inventarier, verktyg och installationer
2021-06-30
2020-06-30
Ingående anskaffningsvärden
1 283 760
1 283 760
Inköp
203 100
-
Försäljningar/utrangeringar
-30 400
-
Utgående anskaffningsvärden
1 456 460
1 283 760
Årets avskrivningar
114 402
128 806
Not 5 Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar
2021-06-30
2020-06-30
Ingående anskaffningsvärden
1 611 921
765 211
Nedlagda utgifter
381 530
846 710
Omklassificeringar m.m.
-723 304
-
Utgående anskaffningsvärden
1 270 147
1 611 921
Rättelse har gjorts av aktiverat arbete för egen räkning under tidigare räkenskapsår.
UNDERSKRIFTER
Oxelösund
2021-12-31
Kjell Folkesson
Kjell
Folkesson