Elara Restaurang AB, nyckeltal och bokslut
556506-0901 · Aktiebolag · SNI 56110 Restaurangverksamhet
Omsättningen minskade 4 % till 5,2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -4 %, soliditeten -832 %, 5 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 3,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -3,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet -832,3 %.
- Stabilitet0 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Eget kapital var negativt vid bokslutet 2025.
- Soliditeten var -832,3 %, tunn buffert mot förluster.
- Soliditeten föll från -168,5 % till -832,3 %.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | −832,3 % | −168,5 % | −30,7 % | 95,5 % | 53,0 % | 42,5 % | 35,7 % |
| Rörelsemarginal | −3,8 % | −8,7 % | −7,9 % | 58,3 % | −68,2 % | 24,5 % | −19,8 % |
| Vinstmarginal | −4,9 % | −9,2 % | −8,0 % | 58,3 % | −68,2 % | 24,5 % | −19,9 % |
| Kassalikviditet | 0,13 | 0,33 | 0,35 | 22,12 | 2,13 | 1,74 | 1,44 |
| Skuldsättningsgrad | −1,12 | −1,59 | −4,26 | 0,05 | 0,89 | 1,35 | 1,80 |
| Avkastning eget kapital | 33,4 % | 97,2 % | 2293,7 % | 60,0 % | −81,0 % | 28,1 % | −57,2 % |
| Avkastning totalt kapital | −211,5 % | −156,3 % | −701,7 % | 57,3 % | −42,9 % | 12,0 % | −20,3 % |
| Personalkostnad / anställd | 389 498 kr | , | , | , | , | 115 070 kr | 416 521 kr |
| Omsättning / anställd | 1 031 636 kr | , | , | , | , | 269 842 kr | 485 085 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −38 691 kr | , | , | , | , | 66 081 kr | −95 888 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 352 687 kr | , | , | , | , | 181 151 kr | 320 633 kr |
| EBITDA | −184 054 kr | −457 662 kr | −319 989 kr | 184 141 kr | −105 047 kr | 66 081 kr | −95 888 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 5 158 179 kr | 5 345 340 kr | 4 027 403 kr | 316 071 kr | 154 129 kr | 269 842 kr | 485 085 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 213 656 kr | 227 488 kr | 4 027 403 kr | 316 071 kr | 0 kr | 80 276 kr | 70 543 kr |
| Personalkostnader | 1 947 489 kr | 1 725 579 kr | 1 159 002 kr | 200 kr | 200 kr | 115 070 kr | 416 521 kr |
| Av- och nedskrivningar | 9 400 kr | 9 400 kr | , | , | , | , | , |
| Rörelseresultat | −193 454 kr | −467 062 kr | −319 989 kr | 184 141 kr | −105 047 kr | 66 081 kr | −95 888 kr |
| Räntekostnader | 60 096 kr | 22 397 kr | 949 kr | 5 kr | 3 kr | 74 kr | 670 kr |
| Resultat efter fin. poster | −252 137 kr | −489 459 kr | −320 938 kr | 184 146 kr | −105 050 kr | 66 007 kr | −96 558 kr |
| Skatt | , | 0 kr | 0 kr | 6 872 kr | , | , | , |
| Årets resultat | −252 137 kr | −489 459 kr | −320 938 kr | 177 274 kr | −105 050 kr | 66 007 kr | −96 558 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | , | , | , | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | 0 kr | , | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 90 781 kr | 298 851 kr | 45 604 kr | 321 477 kr | 244 590 kr | 552 114 kr | 472 450 kr |
| Anläggningstillgångar | 28 200 kr | 37 600 kr | 25 000 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 35 333 kr |
| Omsättningstillgångar | 62 581 kr | 261 251 kr | 20 604 kr | 321 477 kr | 244 590 kr | 552 114 kr | 437 117 kr |
| Kassa och bank | 54 978 kr | 187 690 kr | 20 375 kr | 68 363 kr | 6 557 kr | 101 172 kr | 12 228 kr |
| Eget kapital | −755 589 kr | −503 452 kr | −13 992 kr | 306 945 kr | 129 671 kr | 234 721 kr | 168 714 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −603 452 kr | −133 992 kr | 186 945 kr | 9 671 kr | 114 720 kr | 48 713 kr | 145 271 kr |
| Långfristiga skulder | 371 646 kr | , | , | , | , | , | , |
| Kortfristiga skulder | 474 724 kr | 802 303 kr | 59 596 kr | 14 531 kr | 114 918 kr | 317 393 kr | 303 736 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 5 | , | , | 0 | 0 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Elara Restaurang AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →