Shathaalrafeden AB, nyckeltal och bokslut
556505-0308 · Aktiebolag · SNI 56110 Restaurangverksamhet
Omsättningen minskade 10 % till 1,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 6 %, soliditeten 103 %.
4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 10,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 6,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 102,8 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||
| Soliditet | 102,8 % | 110,4 % | 104,1 % | 89,0 % |
| Rörelsemarginal | 6,1 % | 4,9 % | 17,6 % | 16,3 % |
| Vinstmarginal | 6,0 % | 4,6 % | 17,5 % | 16,1 % |
| Kassalikviditet | 54,10 | 24,10 | 130,14 | 22,57 |
| Skuldsättningsgrad | 0,04 | 0,13 | 0,13 | 0,08 |
| Avkastning eget kapital | 5,0 % | 4,4 % | 22,4 % | 26,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 5,2 % | 5,2 % | 23,4 % | 23,5 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | , | 210 929 kr |
| Omsättning / anställd | , | , | , | 1 494 365 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | , | 243 615 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | , | 573 393 kr |
| EBITDA | 120 557 kr | 58 253 kr | 376 460 kr | 362 464 kr |
| Resultat | ||||
| Nettoomsättning | 1 070 032 kr | 1 193 593 kr | 1 435 308 kr | 1 494 365 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | −100 000 kr | 0 kr | 1 738 kr |
| Personalkostnader | 209 614 kr | 130 762 kr | 183 988 kr | 210 929 kr |
| Av- och nedskrivningar | 55 240 kr | 0 kr | 124 281 kr | 118 849 kr |
| Rörelseresultat | 65 317 kr | 58 253 kr | 252 179 kr | 243 615 kr |
| Räntekostnader | 734 kr | 3 617 kr | 788 kr | 3 316 kr |
| Resultat efter fin. poster | 64 584 kr | 54 636 kr | 251 505 kr | 240 307 kr |
| Skatt | 13 304 kr | 31 443 kr | 51 809 kr | 49 503 kr |
| Årets resultat | 51 280 kr | 121 205 kr | 199 696 kr | 190 804 kr |
| Balans | ||||
| Summa tillgångar | 1 257 826 kr | 1 124 867 kr | 1 076 862 kr | 1 034 810 kr |
| Anläggningstillgångar | 605 960 kr | 421 181 kr | 497 126 kr | 186 407 kr |
| Omsättningstillgångar | 524 158 kr | 575 978 kr | 447 351 kr | 694 180 kr |
| Varulager | 40 000 kr | 40 000 kr | 24 000 kr | , |
| Kassa och bank | 297 577 kr | 428 153 kr | 360 635 kr | 497 592 kr |
| Eget kapital | 1 293 397 kr | 1 242 117 kr | 1 120 913 kr | 921 217 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 142 117 kr | 1 020 912 kr | 821 217 kr | 630 413 kr |
| Långfristiga skulder | 44 521 kr | 139 487 kr | 138 810 kr | 46 336 kr |
| Kortfristiga skulder | 8 950 kr | 22 237 kr | 3 253 kr | 30 755 kr |
| Personal | ||||
| Medelantal anställda | , | , | , | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Shathaalrafeden AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →