Isoheat Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556501-4478 · Aktiebolag · SNI 43222 Ventilationsarbeten
Omsättningen minskade 34 % till 16,2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -3 %, soliditeten 36 %, 9 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 34,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -2,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 36,1 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 36,1 % | 35,8 % | 41,1 % | 37,5 % | 33,2 % | 39,0 % |
| Rörelsemarginal | −2,7 % | 3,7 % | 7,9 % | 6,7 % | 10,2 % | 8,3 % |
| Vinstmarginal | −2,7 % | 3,7 % | 7,9 % | 6,7 % | 10,2 % | 8,3 % |
| Kassalikviditet | 1,17 | 1,40 | 1,71 | 1,70 | 1,93 | 2,15 |
| Skuldsättningsgrad | 1,50 | 1,42 | 1,04 | 1,18 | 1,18 | 0,87 |
| Avkastning eget kapital | −18,9 % | 31,4 % | 57,9 % | 42,3 % | 63,1 % | 54,3 % |
| Avkastning totalt kapital | −6,8 % | 11,3 % | 23,8 % | 15,9 % | 21,0 % | 21,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 882 174 kr | 906 167 kr | 833 621 kr | 726 804 kr | 680 714 kr | 691 747 kr |
| Omsättning / anställd | 1 796 434 kr | 2 727 135 kr | 2 825 793 kr | 2 207 451 kr | 1 810 531 kr | 1 914 642 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −48 267 kr | 101 209 kr | 223 573 kr | 148 208 kr | 183 954 kr | 158 832 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 847 541 kr | 1 021 010 kr | 1 070 632 kr | 880 322 kr | 870 058 kr | 857 579 kr |
| EBITDA | −311 694 kr | 1 033 587 kr | 2 133 101 kr | 1 228 142 kr | 1 514 750 kr | 1 326 656 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 16 167 907 kr | 24 544 211 kr | 25 432 135 kr | 17 659 611 kr | 14 484 246 kr | 15 317 136 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 16 146 728 kr | 0 kr | 143 774 kr | 28 412 kr | 139 366 kr | 15 295 041 kr |
| Personalkostnader | 7 939 565 kr | 8 155 500 kr | 7 502 588 kr | 5 814 433 kr | 5 445 714 kr | 5 533 972 kr |
| Av- och nedskrivningar | 122 705 kr | 122 705 kr | 120 940 kr | 42 475 kr | 43 118 kr | 55 999 kr |
| Rörelseresultat | −434 399 kr | 910 882 kr | 2 012 161 kr | 1 185 667 kr | 1 471 632 kr | 1 270 657 kr |
| Räntekostnader | 1 216 kr | 84 kr | 0 kr | 376 kr | 810 kr | 625 kr |
| Resultat efter fin. poster | −434 942 kr | 911 961 kr | 2 013 413 kr | 1 185 321 kr | 1 470 822 kr | 1 270 032 kr |
| Skatt | 31 145 kr | 278 592 kr | 435 875 kr | 387 900 kr | 251 940 kr | 222 005 kr |
| Årets resultat | 3 913 kr | 923 369 kr | 1 577 538 kr | 1 367 421 kr | 891 882 kr | 709 027 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 600 000 kr | 1 500 000 kr | 900 000 kr | 900 000 kr | 900 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 600 000 kr | 1 500 000 kr | 900 000 kr | 900 000 kr | 900 000 kr | 900 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 6 379 786 kr | 8 097 320 kr | 8 462 065 kr | 7 467 510 kr | 7 023 928 kr | 6 004 324 kr |
| Anläggningstillgångar | 2 293 312 kr | 2 296 017 kr | 2 226 222 kr | 1 785 339 kr | 1 608 614 kr | 1 531 732 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 086 474 kr | 5 801 303 kr | 6 235 843 kr | 5 682 171 kr | 5 415 314 kr | 4 472 592 kr |
| Varulager | 45 280 kr | 66 459 kr | 81 140 kr | 84 652 kr | 118 568 kr | 82 722 kr |
| Kassa och bank | 457 323 kr | 868 714 kr | 604 514 kr | 1 894 979 kr | 1 299 245 kr | 1 009 850 kr |
| Eget kapital | 2 304 732 kr | 2 900 818 kr | 3 477 449 kr | 2 799 911 kr | 2 332 490 kr | 2 340 609 kr |
| Aktiekapital | 100 200 kr | 100 200 kr | 100 200 kr | 100 200 kr | 100 200 kr | 100 200 kr |
| Balanserat resultat | 2 180 619 kr | 1 857 249 kr | 1 779 711 kr | 1 312 290 kr | 1 320 408 kr | 1 511 382 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 459 054 kr | 4 110 502 kr | 3 608 616 kr | 3 291 599 kr | 2 745 438 kr | 2 044 715 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 9 | 9 | 9 | 8 | 8 | 8 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Isoheat Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →