sv SE SEK NORMALFORM 2021-01-01 2021-12-31 true 1 #xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb2_id7']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 1 #xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb2_id7']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb2_id3']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaVardepappersinnehav-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb2_id3']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaVardepappersinnehav-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br_0_rb1_rb2_rb5')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'egennot1_1-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br_1_rb1_rb2_rb5')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'egennot1_1-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF Not egen not 1, Företagsinteckningar ANNUAL_REPORT Not egen not 1, Företagsinteckningar ANNUAL_REPORT Not egen not 1, Summa ANNUAL_REPORT Not egen not 1, Summa ANNUAL_REPORT Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar 556501-4478 2021-01-01 2021-12-31 556501-4478 2021-12-31 556501-4478 2020-01-01 2020-12-31 556501-4478 2020-12-31 556501-4478 2019-01-01 2019-12-31 556501-4478 2019-12-31 556501-4478 2018-01-01 2018-12-31 556501-4478 2018-12-31 556501-4478 2017-01-01 2017-12-31 556501-4478 2017-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares
1(9)
Årsredovisning
Isoheat AB
556501-4478

Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-31.

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek).

Innehåll Sida
- Förvaltningsberättelse 2
- Resultaträkning 5
- Balansräkning 6
- Noter 8
- Underskrifter 8

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-03-29.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

Elektroniskt underskriven av:
Sam Ericsson
2022-04-11

2 (9)

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Bolagets verksamhet omfattar konsultverksamhet samt fastighetstekniska installationer och servicearbeten inom
områdena värme, kyla, ventilation, styr- och övervakning.
Bolaget kan även erbjuda konsultation/support inom teknisk fastighetsdrift.

Uppdragen omfattar i huvudsak att projektera och installera kundanpassade lösningar för hantering av inomhusklimat
till små, medelstora och stora fastighetsägare/förvaltningsbolag/byggnadsbolag samt tillika service av sådana
anläggningar. Uppdragen omfattar även genomförande av projekt där vi hjälper kunden att ta fram förslag till miljö-
och kostnadseffektiva lösningar inom vårt område genom att ta fram beräknad "pay-off" tid samt föreslagna lösningars
livslängd och för/nackdelar. Bolaget hjälper också kunderna att på ett effektivt sätt och med kvalitet installera den
slutligen valda lösningen, antingen helt i vår egen regi eller/och i samarbete med samarbetspartners.

Bolaget genomför även uppdrag inom området energieffektivisering av fastighetstekniska installationer. Inom detta
område har uppdrag bland annat avsett att sammankoppla fastighetens samtliga tekniska system/installationer på sätt
att dessa funktioner kan styras/övervakas för att de olika systemen skall samverka sinsemellan och inte motverka
varandra med förhöjda driftskostnader som följd. Genom att styra/övervaka/kontrollera prestanda på kontinuerligt och
samordnat vis kan förekommande kyl/värme samt ventilationsinstallationer optimeras på sätt att högsta
verkningsgrad/energieffektivitet upprätthålls.

Bolaget erbjuder också kunder att teckna avtal för periodiska kontroller av kyl- och värmepumpsanläggningar enligt
gällande lagar och förordningar. I dessa uppdrag utför bolaget periodiska kontroller samt upprättar årliga
sammanställningar över köldmedia i den berörda anläggningen, vilket i sin tur underlättar för kundens rapportering till
berörd myndighet.

Bolagets kunder utgörs av små, medelstora och stora välrenommerade fastighetsägare, bolag inom
fastighetsförvaltning, byggbolag inom nyproduktion och ROT, ventilations- och rörinstallatörer och även privatpersoner.

Bolaget har sitt säte i Brottby. Uppdragen som bolaget genomför finns i hela Stockholmsområdet.

Företaget ägs och drivs av Sam Ericsson, Kristian Öhrneman och Teddy Östman. Samtliga innehar lika stor del av
företagets aktier, d vs en tredjedel var, totalt tillsammans 100 %.






Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Försäljningen har under räkenskapsåret uppgått till 14 484 tkr (15 317 tkr), vilket är en minskning med ca 5% procent
jämfört med föregående år. Minskningen beror främst på förlängda leveranstider på material från leverantörer under
andra halvan av räkenskapsåret. Företaget har en fortsatt ökad efterfrågan av sina tjänster hos befintliga kunder vilka
prioriteras.

Företagets resultat efter finansiella poster har uppgått till 1 471 tkr (1 270 tkr), vilket är en ökning med 15 % jämfört
med föregående år. Resultatuppgången beror främst på minskad personalfrånvaro jämfört med föregående år samt

3 (9)

minskade utgifter för rehabilitering. Covid-19 har haft en fortsatt negativ påverkan på försäljning och resultat men ej i
samma utsträckning som föregående år.

Resultatet av företagets verksamhet samt den ekonomiska ställningen vid räkenskapsårets utgång framgår i övrigt av
efterföljande resultat och balansräkning med noter.

Företaget har under året fortsatt utveckla affärsförbindelser med betydande kunder som vi ser ett långt framtida
samarbete tillsammans med. Vi ser en potential i företagets nuvarande konstellation och ser fortsatt ljusst på framtiden
och företagets utveckling.

FLERÅRSÖVERSIKT

Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.

2101-2112 2001-2012 1901-1912 1801-1812 1701-1712
Nettoomsättning 14 484 15 317 12 736 15 608 10 089
Resultat efter finansiella poster 1 471 1 270 1 317 1 051 -787
Soliditet % 55 60 61 54 42

FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Aktiekapital Reservfond Balanserat resultat Årets resultat
- Belopp vid årets ingång 100 200 20 000 1 511 382 709 027
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Utdelning -900 000
- Balanseras i ny räkning 709 027 -709 027
- Årets resultat 891 882
- Belopp vid årets utgång 100 200 20 000 1 320 408 891 882
4 (9)

RESULTATDISPOSITION

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Balanserat resultat 1 320 408
Årets resultat 891 882
Summa 2 212 290


Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

Utdelning 900 000
Balanseras i ny räkning 1 312 290
Summa 2 212 290
5 (9)
RESULTATRÄKNING
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 14 484 246 15 317 137
Förändring av lager av produkter i arbete, färdiga varor och pågående arbete för annans räkning 35 846 -22 095
Övriga rörelseintäkter 139 366 -1
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 14 659 458 15 295 041
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter -6 399 448 -7 273 942
Övriga externa kostnader -1 299 546 -1 160 471
Personalkostnader 1 -5 445 714 -5 533 972
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar -43 118 -55 999
Summa rörelsekostnader -13 187 826 -14 024 384
Rörelseresultat 1 471 632 1 270 657
Finansiella poster
Räntekostnader och liknande resultatposter -810 -625
Summa finansiella poster -810 -625
Resultat efter finansiella poster 1 470 822 1 270 032
Bokslutsdispositioner
Förändring av periodiseringsfonder -327 000 -339 000
Summa bokslutsdispositioner -327 000 -339 000
Resultat före skatt 1 143 822 931 032
Skatter
Skatt på årets resultat -251 940 -222 005
Årets resultat 891 882 709 027
6 (9)
BALANSRÄKNING
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 2 35 370 78 488
Summa materiella anläggningstillgångar 35 370 78 488
Finansiella anläggningstillgångar
Andra långfristiga värdepappersinnehav 3 1 573 244 1 453 244
Summa finansiella anläggningstillgångar 1 573 244 1 453 244
Summa anläggningstillgångar 1 608 614 1 531 732
Omsättningstillgångar
Varulager m.m.
Råvaror och förnödenheter 118 568 82 722
Summa varulager m.m. 118 568 82 722
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 3 716 182 3 025 685
Övriga fordringar 145 824 230 237
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 135 495 124 098
Summa kortfristiga fordringar 3 997 501 3 380 020
Kassa och bank 4
Kassa och bank 1 299 245 1 009 850
Summa kassa och bank 1 299 245 1 009 850
Summa omsättningstillgångar 5 415 314 4 472 592
SUMMA TILLGÅNGAR 7 023 928 6 004 324
7 (9)
BALANSRÄKNING
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 100 200 100 200
Reservfond 20 000 20 000
Summa bundet eget kapital 120 200 120 200
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 1 320 408 1 511 382
Årets resultat 891 882 709 027
Summa fritt eget kapital 2 212 290 2 220 409
Summa eget kapital 2 332 490 2 340 609
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 1 946 000 1 619 000
Summa obeskattade reserver 1 946 000 1 619 000
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 1 003 089 461 648
Övriga skulder 1 069 247 818 101
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 673 102 764 966
Summa kortfristiga skulder 2 745 438 2 044 715
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 7 023 928 6 004 324
8 (9)

NOTER

Not0Redovisningsprinciper

Enligt BFNAR 2016:10

Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).

Nyckeltalsdefinitioner

Soliditet = Justerat eget kapital / Totalt kapital Kommentar: Justerat eget kapital beräknas som eget kapital plus 79,4 % av obeskattade reserver.

Not1Medelantalet anställda 2021-12-31 2020-12-31
Medelantalet anställda 8 8

Not2Inventarier, verktyg och installationer 2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärden 505 371 565 854
Förändringar av anskaffningsvärden
Försäljningar/utrangeringar -82 713 -60 483
Utgående anskaffningsvärden 422 658 505 371
Ingående avskrivningar -426 883 -419 270
Förändringar av avskrivningar
Återförda avskrivningar vid försäljningar resp. utrangeringar 82 713 48 386
Årets avskrivningar -43 118 -55 999
Utgående avskrivningar -387 288 -426 883
Redovisat värde 35 370 78 488

Not3Andra långfristiga värdepappersinnehav 2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärden 1 453 244 1 333 244
Inköp 120 000 120 000
Utgående anskaffningsvärden 1 573 244 1 453 244

Marknadsvärdet för Swedbank Kapitalförsäkring är 1 960 095:-





Not4Ställda säkerheter 2021-12-31 2020-12-31
Företagsinteckningar 450 000 450 000
Summa 450 000 450 000

UNDERSKRIFTER

Vallentuna 2022-03-29



Sam Ericsson

Sam Ericsson

Styrelseordförande



Kristian Öhrneman

Kristian Öhrneman



Teddy Östman

Teddy Östman

9 (9)


Min revisionsberättelse har lämnats 2022-03-29


Patricie Weis

Patricie Weis

Auktoriserad revisor