Nihat Restaurang Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556491-5618 · Aktiebolag · Helenelund · SNI 56110 Restaurangverksamhet
Omsättningen växte 9 % till 4,7 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 11 %, soliditeten 100 %, 5 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 9,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 10,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 100,5 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 100,5 % | 96,1 % | 91,1 % | 83,2 % | 85,1 % |
| Rörelsemarginal | 10,8 % | 10,0 % | 16,6 % | 0,8 % | 11,5 % |
| Vinstmarginal | 10,8 % | 10,0 % | 16,6 % | 0,8 % | 11,5 % |
| Kassalikviditet | 76,75 | 47,63 | 28,54 | 46,91 | 14,26 |
| Skuldsättningsgrad | 0,00 | 0,04 | 0,10 | 0,22 | 0,18 |
| Avkastning eget kapital | 10,4 % | 9,2 % | 15,3 % | 0,8 % | 12,2 % |
| Avkastning totalt kapital | 10,4 % | 8,8 % | 13,9 % | 0,7 % | 10,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 392 904 kr | 384 451 kr | 371 531 kr | 354 867 kr | 349 390 kr |
| Omsättning / anställd | 943 259 kr | 862 555 kr | 860 532 kr | 863 507 kr | 868 916 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 101 854 kr | 86 215 kr | 142 540 kr | 6 681 kr | 99 714 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 509 023 kr | 484 931 kr | 529 996 kr | 377 473 kr | 465 029 kr |
| EBITDA | 580 592 kr | 502 399 kr | 792 322 kr | 113 030 kr | 578 194 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 4 716 295 kr | 4 312 776 kr | 4 302 660 kr | 4 317 533 kr | 4 344 582 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 196 540 kr | 203 000 kr | 276 000 kr | 301 500 kr | 271 400 kr |
| Personalkostnader | 1 964 522 kr | 1 922 256 kr | 1 857 657 kr | 1 774 337 kr | 1 746 949 kr |
| Av- och nedskrivningar | 71 323 kr | 71 323 kr | 79 623 kr | 79 624 kr | 79 624 kr |
| Rörelseresultat | 509 269 kr | 431 076 kr | 712 699 kr | 33 406 kr | 498 570 kr |
| Räntekostnader | 291 kr | 207 kr | 26 kr | 360 kr | 219 kr |
| Resultat efter fin. poster | 509 842 kr | 431 309 kr | 713 868 kr | 33 046 kr | 498 351 kr |
| Skatt | 105 502 kr | 89 187 kr | 147 570 kr | 7 500 kr | 106 980 kr |
| Årets resultat | 404 340 kr | 342 122 kr | 566 298 kr | 25 546 kr | 391 371 kr |
| Utdelning (utbetald) | 200 000 kr | 300 000 kr | , | , | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 4 893 472 kr | 4 903 059 kr | 5 128 692 kr | 4 935 404 kr | 4 793 833 kr |
| Anläggningstillgångar | 2 998 511 kr | 3 069 834 kr | 3 141 157 kr | 3 220 780 kr | 3 300 404 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 894 961 kr | 1 833 225 kr | 1 987 535 kr | 1 714 624 kr | 1 493 429 kr |
| Varulager | 66 815 kr | 66 815 kr | 66 815 kr | 72 105 kr | 62 245 kr |
| Kassa och bank | 1 766 769 kr | 1 716 413 kr | 1 745 163 kr | 1 568 559 kr | 1 419 271 kr |
| Eget kapital | 4 917 291 kr | 4 712 951 kr | 4 670 829 kr | 4 104 531 kr | 4 078 985 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 401 851 kr | 4 259 729 kr | 3 993 431 kr | 3 967 885 kr | 3 576 514 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | 153 021 kr | 390 573 kr | 865 890 kr | 614 481 kr |
| Kortfristiga skulder | 23 819 kr | 37 087 kr | 67 290 kr | 35 017 kr | 100 367 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Nihat Restaurang Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →