Aktiebolaget Järletoft Bygger, nyckeltal och bokslut
556489-4656 · Aktiebolag · Östra Göinge · SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Omsättningen växte 5 % till 130,9 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 6 %, soliditeten 44 %, 27 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 4,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 6,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 44,4 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 44,4 % | 36,4 % | 44,5 % | 38,7 % | 31,1 % |
| Rörelsemarginal | 6,1 % | 0,5 % | 4,4 % | 2,0 % | 5,1 % |
| Vinstmarginal | 6,3 % | 1,1 % | 5,1 % | 2,4 % | 5,4 % |
| Kassalikviditet | 1,59 | 1,27 | 1,38 | 1,20 | 1,09 |
| Skuldsättningsgrad | 0,98 | 1,51 | 1,01 | 1,33 | 1,99 |
| Avkastning eget kapital | 33,7 % | 6,1 % | 21,8 % | 20,3 % | 42,2 % |
| Avkastning totalt kapital | 15,1 % | 2,4 % | 10,0 % | 8,1 % | 13,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 751 279 kr | 721 800 kr | 644 994 kr | 623 891 kr | 550 223 kr |
| Omsättning / anställd | 4 848 214 kr | 4 467 870 kr | 3 176 241 kr | 5 804 529 kr | 4 671 447 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 293 931 kr | 21 761 kr | 139 003 kr | 114 241 kr | 237 892 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 077 731 kr | 777 188 kr | 810 784 kr | 764 407 kr | 812 268 kr |
| EBITDA | 8 814 211 kr | 1 550 867 kr | 5 139 483 kr | 4 074 955 kr | 8 385 454 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 130 901 766 kr | 125 100 347 kr | 98 463 463 kr | 168 331 344 kr | 149 486 307 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 477 435 kr | 395 296 kr | 163 828 kr | 492 168 kr | 495 575 kr |
| Personalkostnader | 20 284 529 kr | 20 210 403 kr | 19 994 829 kr | 18 092 853 kr | 17 607 135 kr |
| Av- och nedskrivningar | 878 067 kr | 941 560 kr | 830 393 kr | 761 977 kr | 772 905 kr |
| Rörelseresultat | 7 936 144 kr | 609 307 kr | 4 309 090 kr | 3 312 978 kr | 7 612 549 kr |
| Räntekostnader | 65 914 kr | 109 928 kr | 146 775 kr | 111 745 kr | 53 786 kr |
| Resultat efter fin. poster | 8 274 132 kr | 1 344 795 kr | 5 032 182 kr | 4 022 398 kr | 8 020 050 kr |
| Skatt | 1 037 735 kr | 1 138 528 kr | 399 531 kr | 107 693 kr | 1 317 313 kr |
| Årets resultat | 3 648 136 kr | 349 124 kr | 4 264 018 kr | 1 756 080 kr | 4 122 814 kr |
| Utdelning (beslutad) | 8 000 000 kr | 2 000 000 kr | 3 000 000 kr | 1 000 000 kr | 1 000 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 1 000 000 kr | 1 500 000 kr | 1 000 000 kr | 1 000 000 kr | 1 000 000 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 55 247 898 kr | 60 072 480 kr | 51 749 274 kr | 51 161 165 kr | 61 177 227 kr |
| Anläggningstillgångar | 16 468 207 kr | 17 276 484 kr | 19 499 779 kr | 19 666 586 kr | 20 313 629 kr |
| Omsättningstillgångar | 38 779 691 kr | 42 795 996 kr | 32 249 495 kr | 31 494 579 kr | 40 863 598 kr |
| Varulager | 365 565 kr | 788 076 kr | 555 766 kr | 728 060 kr | 635 573 kr |
| Kassa och bank | 12 756 770 kr | 8 556 238 kr | 2 561 754 kr | 0 kr | 10 722 448 kr |
| Eget kapital | 24 544 266 kr | 21 896 130 kr | 23 047 006 kr | 19 782 988 kr | 19 026 908 kr |
| Aktiekapital | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr |
| Balanserat resultat | 20 396 130 kr | 21 047 006 kr | 18 282 988 kr | 17 526 908 kr | 14 404 094 kr |
| Långfristiga skulder | , | 0 kr | 300 000 kr | 700 000 kr | 1 100 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 24 085 347 kr | 33 046 327 kr | 23 029 387 kr | 25 573 929 kr | 36 799 498 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 27 | 28 | 31 | 29 | 32 |
| Löner övriga anställda | 12 657 794 kr | 12 742 957 kr | 12 765 976 kr | 12 916 144 kr | 12 824 598 kr |
| Sociala kostnader | 4 482 972 kr | 4 584 548 kr | 4 543 762 kr | 4 028 212 kr | 3 568 581 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Aktiebolaget Järletoft Bygger med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →