JNC i Malmö Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556463-3351 · Aktiebolag · SNI 56110 Restaurangverksamhet
Omsättningen växte 7 % till 4,7 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 3 %, soliditeten 65 %, 5 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 7,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 3,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 65,0 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 65,0 % | 51,2 % | 54,0 % | 1,9 % | −0,3 % |
| Rörelsemarginal | 3,3 % | 3,7 % | 4,2 % | 0,2 % | −2,7 % |
| Vinstmarginal | 3,2 % | 3,6 % | 4,1 % | 0,1 % | −2,7 % |
| Kassalikviditet | 2,65 | 1,90 | 1,92 | 0,69 | 1,13 |
| Skuldsättningsgrad | 0,54 | 0,95 | 0,85 | 51,89 | −369,29 |
| Avkastning eget kapital | 40,1 % | 51,4 % | 92,7 % | 119,4 % | 10347,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 26,5 % | 27,1 % | 50,9 % | 3,3 % | −27,8 % |
| Personalkostnad / anställd | 401 094 kr | 414 081 kr | 659 026 kr | 377 043 kr | 621 707 kr |
| Omsättning / anställd | 937 112 kr | 875 536 kr | 1 337 872 kr | 726 757 kr | 1 092 383 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 30 744 kr | 32 130 kr | 56 063 kr | 1 388 kr | −29 309 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 431 838 kr | 446 210 kr | 715 089 kr | 378 430 kr | 592 397 kr |
| EBITDA | 153 719 kr | 160 648 kr | 168 190 kr | 6 939 kr | −87 928 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 4 685 562 kr | 4 377 680 kr | 4 013 615 kr | 3 633 784 kr | 3 277 150 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 165 862 kr | 505 kr | 55 361 kr | 12 365 kr | 64 070 kr |
| Personalkostnader | 2 005 469 kr | 2 070 403 kr | 1 977 077 kr | 1 885 213 kr | 1 865 120 kr |
| Rörelseresultat | 153 719 kr | 160 648 kr | 168 190 kr | 6 939 kr | −87 928 kr |
| Räntekostnader | 2 819 kr | 4 769 kr | 2 687 kr | 2 449 kr | 1 084 kr |
| Resultat efter fin. poster | 151 543 kr | 155 907 kr | 166 191 kr | 5 288 kr | −88 785 kr |
| Skatt | 31 218 kr | 32 116 kr | 36 907 kr | , | , |
| Årets resultat | 120 325 kr | 123 791 kr | 129 284 kr | 5 288 kr | −88 785 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 581 468 kr | 592 476 kr | 331 846 kr | 234 315 kr | 315 994 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 581 468 kr | 592 476 kr | 331 846 kr | 234 315 kr | 315 994 kr |
| Varulager | 40 887 kr | 50 751 kr | 38 418 kr | 75 880 kr | 50 570 kr |
| Kassa och bank | 479 309 kr | 447 865 kr | 367 562 kr | 158 437 kr | 138 333 kr |
| Eget kapital | 377 831 kr | 303 075 kr | 179 284 kr | 4 430 kr | −858 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 157 506 kr | 79 284 kr | −50 000 kr | −100 858 kr | −12 073 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | 3 700 kr | , | 0 kr | 81 896 kr |
| Kortfristiga skulder | 203 637 kr | 285 701 kr | 152 562 kr | 229 885 kr | 234 956 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 5 | 5 | 3 | 5 | 3 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför JNC i Malmö Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →