Mat Ateljé Kalf-Hansen Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556456-2923 · Aktiebolag · SNI 56110 Restaurangverksamhet
Omsättningen minskade 32 % till 866 kr 2026. Rörelsemarginalen var -1549 %, soliditeten 79 %.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 32,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -1549,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 79,4 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2024.
- Årets resultat 2026 var negativt.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 79,4 % | 88,1 % | 89,0 % | 97,5 % | 97,7 % | 96,4 % |
| Rörelsemarginal | −1549,2 % | −217,1 % | −103,9 % | 100,0 % | −112,6 % | −273700,0 % |
| Vinstmarginal | −1323,3 % | 54,6 % | −83,2 % | 106,0 % | −116,5 % | −273700,0 % |
| Kassalikviditet | 3,82 | 6,53 | 7,09 | 28,72 | 30,97 | 19,92 |
| Skuldsättningsgrad | 0,26 | 0,14 | 0,12 | 0,03 | 0,02 | 0,04 |
| Avkastning eget kapital | −7,7 % | 0,4 % | −9,4 % | 1,9 % | −1,1 % | −1,6 % |
| Avkastning totalt kapital | −6,1 % | 0,4 % | −8,4 % | 1,9 % | −1,0 % | −1,5 % |
| EBITDA | −13 416 kr | −2 764 kr | −18 696 kr | 3 137 kr | −1 782 kr | −2 737 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 866 kr | 1 273 kr | 17 999 kr | 3 137 kr | 1 582 kr | 1 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 866 kr | 1 273 kr | 17 999 kr | 3 137 kr | 1 582 kr | 1 kr |
| Rörelseresultat | −13 416 kr | −2 764 kr | −18 696 kr | 3 137 kr | −1 782 kr | −2 737 kr |
| Räntekostnader | , | , | 0 kr | 48 kr | 61 kr | , |
| Resultat efter fin. poster | −11 460 kr | 695 kr | −14 984 kr | 3 325 kr | −1 843 kr | −2 737 kr |
| Årets resultat | −11 460 kr | 695 kr | −14 984 kr | 3 325 kr | −1 843 kr | −2 737 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | 0 kr | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 187 492 kr | 182 077 kr | 179 272 kr | 180 457 kr | 175 273 kr | 179 540 kr |
| Anläggningstillgångar | 40 000 kr | 40 000 kr | 40 000 kr | 52 000 kr | 52 000 kr | 52 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 147 492 kr | 142 077 kr | 139 272 kr | 128 457 kr | 123 273 kr | 127 540 kr |
| Kassa och bank | 128 389 kr | 120 682 kr | 115 969 kr | 110 562 kr | 121 077 kr | 125 050 kr |
| Eget kapital | 148 869 kr | 160 329 kr | 159 634 kr | 175 984 kr | 171 293 kr | 173 136 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 40 329 kr | 39 634 kr | 54 618 kr | 52 659 kr | 53 136 kr | 55 873 kr |
| Kortfristiga skulder | 38 623 kr | 21 748 kr | 19 638 kr | 4 473 kr | 3 980 kr | 6 404 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | , | , | , | 0 | 0 | 0 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Mat Ateljé Kalf-Hansen Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →