Ukna Förvaltnings AB, nyckeltal och bokslut
556440-9331 · Aktiebolag · Västervik · SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Omsättningen växte 16 % till 460 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 5 %, soliditeten 28 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 16,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 5,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 27,6 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 27,6 % | 24,7 % | 28,8 % | 29,4 % | 8,6 % | 6,9 % | 16,7 % |
| Rörelsemarginal | 5,2 % | 18,1 % | 21,0 % | 668,7 % | 35,6 % | −1,3 % | 17,8 % |
| Vinstmarginal | −25,5 % | −101,1 % | −9,2 % | 635,7 % | 17,1 % | −19,9 % | 7,9 % |
| Kassalikviditet | 5,50 | 6,23 | 4,49 | 4,37 | 0,31 | 0,86 | 0,42 |
| Skuldsättningsgrad | 2,39 | 2,62 | 2,16 | 2,07 | 10,59 | 13,41 | 5,00 |
| Avkastning eget kapital | −7,6 % | −28,0 % | −2,0 % | 132,7 % | 26,4 % | −27,1 % | 9,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 0,8 % | −3,3 % | 2,0 % | 41,1 % | 4,7 % | −0,1 % | 3,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 160 331 kr | , | , | , | 39 426 kr | 108 940 kr | , |
| Omsättning / anställd | 460 399 kr | , | , | , | 723 579 kr | 478 798 kr | , |
| Rörelseresultat / anställd | 23 830 kr | , | , | , | 257 333 kr | −6 191 kr | , |
| Förädlingsvärde / anställd | 387 520 kr | , | , | , | 441 859 kr | 214 704 kr | , |
| EBITDA | 227 189 kr | 275 205 kr | 288 016 kr | 2 958 185 kr | 402 433 kr | 105 764 kr | 202 392 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 460 399 kr | 396 491 kr | 403 534 kr | 410 628 kr | 723 579 kr | 478 798 kr | 560 591 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 2 989 kr | 0 kr | 2 743 391 kr | 723 579 kr | 478 798 kr | 560 591 kr |
| Personalkostnader | 160 331 kr | 0 kr | 0 kr | 34 169 kr | 39 426 kr | 108 940 kr | 51 253 kr |
| Av- och nedskrivningar | 203 359 kr | 203 359 kr | 203 359 kr | 212 215 kr | 145 100 kr | 111 955 kr | 102 881 kr |
| Rörelseresultat | 23 830 kr | 71 846 kr | 84 657 kr | 2 745 970 kr | 257 333 kr | −6 191 kr | 99 511 kr |
| Räntekostnader | 162 439 kr | 207 820 kr | 165 121 kr | 135 532 kr | 133 646 kr | 89 114 kr | 55 056 kr |
| Resultat efter fin. poster | −117 485 kr | −400 705 kr | −37 092 kr | 2 610 438 kr | 123 687 kr | −95 305 kr | 44 455 kr |
| Skatt | 852 kr | 21 166 kr | 9 655 kr | 403 352 kr | 7 353 kr | 0 kr | 72 kr |
| Årets resultat | 121 663 kr | −453 964 kr | 28 253 kr | 1 554 411 kr | 116 334 kr | −95 305 kr | 44 383 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | 0 kr | 55 000 kr | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | 110 000 kr | 55 000 kr | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 5 631 981 kr | 5 790 208 kr | 6 539 576 kr | 6 682 755 kr | 5 423 041 kr | 5 065 000 kr | 2 682 329 kr |
| Anläggningstillgångar | 4 043 591 kr | 4 210 950 kr | 4 388 534 kr | 4 469 525 kr | 5 206 280 kr | 4 742 478 kr | 2 615 073 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 588 390 kr | 1 579 258 kr | 2 151 042 kr | 2 213 230 kr | 216 761 kr | 322 522 kr | 67 256 kr |
| Kassa och bank | 282 444 kr | 283 444 kr | 233 415 kr | 410 478 kr | 209 224 kr | 315 087 kr | 63 198 kr |
| Eget kapital | 1 553 250 kr | 1 431 587 kr | 1 885 551 kr | 1 967 299 kr | 467 888 kr | 351 554 kr | 446 859 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 311 587 kr | 1 765 551 kr | 1 737 299 kr | 292 888 kr | 160 021 kr | 253 706 kr | 207 703 kr |
| Långfristiga skulder | 3 420 400 kr | 3 495 200 kr | 3 597 200 kr | 3 556 400 kr | 4 263 922 kr | 4 338 356 kr | 2 076 377 kr |
| Kortfristiga skulder | 288 563 kr | 253 653 kr | 479 150 kr | 506 381 kr | 691 231 kr | 375 090 kr | 159 093 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 0 | , | , | 1 | 1 | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Ukna Förvaltnings AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →