Restaurang Generatorn i Göteborg AB, nyckeltal och bokslut
556424-4936 · Aktiebolag · SNI 56110 Restaurangverksamhet
Omsättningen växte 5 % till 2,5 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -13 %, soliditeten 25 %, 2 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 5,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -13,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 24,5 %.
- Stabilitet0 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 24,5 % | 28,4 % | 28,0 % | 21,9 % | 27,2 % | 41,0 % | 24,7 % |
| Rörelsemarginal | −13,4 % | −8,5 % | −14,9 % | −1,1 % | −5,0 % | −5,6 % | −8,5 % |
| Vinstmarginal | −13,4 % | −8,5 % | −14,9 % | −1,1 % | −5,0 % | −5,6 % | −8,5 % |
| Kassalikviditet | 0,99 | 0,84 | 0,85 | 0,72 | 0,72 | 0,82 | 0,83 |
| Skuldsättningsgrad | 3,07 | 2,53 | 2,57 | 3,56 | 2,67 | 1,44 | 3,05 |
| Avkastning eget kapital | −326,5 % | −197,0 % | −337,6 % | −24,4 % | −78,9 % | −86,2 % | −173,3 % |
| Avkastning totalt kapital | −80,1 % | −55,8 % | −94,5 % | −5,3 % | −21,4 % | −35,3 % | −42,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 396 776 kr | 383 638 kr | 478 569 kr | 431 037 kr | 352 161 kr | 315 056 kr | 374 373 kr |
| Omsättning / anställd | 1 248 065 kr | 1 183 246 kr | 1 172 081 kr | 1 134 593 kr | 808 748 kr | 793 035 kr | 1 044 134 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −167 692 kr | −100 540 kr | −174 776 kr | −12 552 kr | −40 138 kr | −44 244 kr | −88 723 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 249 884 kr | 303 899 kr | 336 634 kr | 443 926 kr | 337 463 kr | 286 652 kr | 301 490 kr |
| EBITDA | −293 784 kr | −159 479 kr | −283 871 kr | 25 777 kr | −29 396 kr | −56 808 kr | −145 765 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 2 496 130 kr | 2 366 491 kr | 2 344 162 kr | 2 269 186 kr | 1 617 495 kr | 1 586 069 kr | 2 088 267 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 496 130 kr | 2 366 491 kr | 0 kr | 106 364 kr | 344 828 kr | 218 285 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 793 551 kr | 767 276 kr | 957 138 kr | 862 074 kr | 704 321 kr | 630 111 kr | 748 745 kr |
| Av- och nedskrivningar | 41 600 kr | 41 600 kr | 65 680 kr | 50 880 kr | 50 880 kr | 31 680 kr | 31 680 kr |
| Rörelseresultat | −335 384 kr | −201 079 kr | −349 551 kr | −25 103 kr | −80 276 kr | −88 488 kr | −177 445 kr |
| Räntekostnader | 74 kr | 321 kr | 0 kr | 3 kr | 361 kr | 157 kr | 115 kr |
| Resultat efter fin. poster | −335 456 kr | −201 337 kr | −349 531 kr | −25 103 kr | −80 637 kr | −88 645 kr | −177 560 kr |
| Årets resultat | −335 456 kr | −201 337 kr | −349 531 kr | −25 103 kr | −80 637 kr | −88 645 kr | −177 560 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | , | , | , | 1 178 261 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 418 583 kr | 360 442 kr | 369 804 kr | 469 745 kr | 375 271 kr | 250 594 kr | 415 206 kr |
| Anläggningstillgångar | 52 400 kr | 94 000 kr | 97 600 kr | 163 280 kr | 140 160 kr | 95 040 kr | 126 720 kr |
| Omsättningstillgångar | 366 183 kr | 266 442 kr | 272 204 kr | 306 465 kr | 235 111 kr | 155 554 kr | 288 486 kr |
| Varulager | 52 000 kr | 49 500 kr | 45 000 kr | 42 200 kr | 38 800 kr | 34 300 kr | 27 601 kr |
| Kassa och bank | 23 870 kr | 29 394 kr | 9 286 kr | 23 649 kr | 100 828 kr | 44 186 kr | 11 851 kr |
| Eget kapital | 102 731 kr | 102 186 kr | 103 524 kr | 103 054 kr | 102 158 kr | 102 795 kr | 102 440 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 338 187 kr | 203 523 kr | 353 055 kr | 28 157 kr | 82 795 kr | 91 440 kr | 180 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 315 852 kr | 258 256 kr | 266 280 kr | 366 691 kr | 273 113 kr | 147 799 kr | 312 766 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Restaurang Generatorn i Göteborg AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →