Passage Täby Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556400-8505 · Aktiebolag · SNI 56110 Restaurangverksamhet
Omsättningen växte 6 % till 1,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 19 %, soliditeten 55 %.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 6,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 18,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 55,2 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 55,2 % | 53,7 % | 33,2 % | 29,6 % | 24,2 % |
| Rörelsemarginal | 18,5 % | 6,6 % | 8,1 % | 42,6 % | −104,1 % |
| Vinstmarginal | 18,5 % | 6,5 % | 6,4 % | 38,2 % | −104,6 % |
| Kassalikviditet | 10,02 | 1,98 | 1,37 | 1,27 | 1,16 |
| Skuldsättningsgrad | 0,70 | 0,86 | 2,02 | 2,38 | 3,13 |
| Avkastning eget kapital | 46,9 % | 21,8 % | 35,1 % | 29,4 % | −197,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 25,9 % | 11,9 % | 14,7 % | 9,7 % | −47,7 % |
| Personalkostnad / anställd | , | 227 446 kr | 89 793 kr | , | , |
| Omsättning / anställd | , | 1 080 270 kr | 1 062 771 kr | , | , |
| Rörelseresultat / anställd | , | 71 771 kr | 85 806 kr | , | , |
| Förädlingsvärde / anställd | , | 299 217 kr | 175 599 kr | , | , |
| EBITDA | 212 872 kr | 71 771 kr | 85 806 kr | 45 731 kr | −194 303 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 1 148 296 kr | 1 080 270 kr | 1 062 771 kr | 107 320 kr | 186 565 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 148 296 kr | 0 kr | 0 kr | 470 379 kr | 186 565 kr |
| Personalkostnader | 170 810 kr | 227 446 kr | 89 793 kr | 0 kr | 51 859 kr |
| Rörelseresultat | 212 872 kr | 71 771 kr | 85 806 kr | 45 731 kr | −194 303 kr |
| Räntekostnader | 365 kr | 1 146 kr | 17 788 kr | 4 695 kr | 811 kr |
| Resultat efter fin. poster | 212 535 kr | 70 632 kr | 68 018 kr | 41 036 kr | −195 065 kr |
| Skatt | 33 540 kr | 12 502 kr | 14 010 kr | , | 0 kr |
| Årets resultat | 128 995 kr | 48 130 kr | 54 008 kr | 41 036 kr | −195 065 kr |
| Utdelning (beslutad) | 100 000 kr | 0 kr | 10 000 kr | , | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 820 600 kr | 603 716 kr | 583 254 kr | 471 639 kr | 407 624 kr |
| Anläggningstillgångar | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 770 600 kr | 553 716 kr | 533 254 kr | 421 639 kr | 357 624 kr |
| Kassa och bank | 451 044 kr | 394 848 kr | 83 501 kr | 52 500 kr | 162 799 kr |
| Eget kapital | 453 100 kr | 324 105 kr | 193 689 kr | 139 681 kr | 98 645 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 204 105 kr | 155 975 kr | 19 681 kr | −21 355 kr | 173 710 kr |
| Långfristiga skulder | 240 587 kr | , | 660 kr | , | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 76 913 kr | 279 611 kr | 390 225 kr | 331 958 kr | 308 979 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | , | 1 | 1 | , | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Passage Täby Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →