Per-Lennarts Måleri & Golv Aktiebolag, nyckeltal och bokslut

556393-9221 · Aktiebolag · SNI 43341 Måleriarbeten

Omsättningen minskade 100 % till 1 kr 2025. Rörelsemarginalen var -3918300 %, soliditeten 49 %.

3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar

Ur senaste bokslutet

Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.

  • TillväxtOmsättningen minskade 100,0 % mot föregående år.
  • LönsamhetRörelsemarginal -3918300,0 %.
  • Finansiell styrkaSoliditet 48,7 %.
  • Stabilitet0 av 3 senaste åren med vinst.

Övriga noteringar ur bokslutet

  • Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
  • Årets resultat 2025 var negativt.
Per-Lennarts Måleri & Golv Aktiebolag: nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Nyckeltal
Soliditet48,7 %43,5 %44,4 %
Rörelsemarginal−3918300,0 %−767,6 %−19,2 %
Vinstmarginal−3918100,0 %−768,3 %−19,1 %
Kassalikviditet1,661,301,29
Skuldsättningsgrad1,051,301,25
Avkastning eget kapital−77,6 %−58,9 %−10,8 %
Avkastning totalt kapital−37,8 %−25,6 %−4,8 %
Personalkostnad / anställd,0 kr200 kr
Omsättning / anställd,3 898 kr28 817 kr
Rörelseresultat / anställd,−29 920 kr−5 529 kr
Förädlingsvärde / anställd,−28 299 kr−3 708 kr
EBITDA−37 562 kr−28 299 kr−3 908 kr
Resultat
Nettoomsättning1 kr3 898 kr28 817 kr
Övriga rörelseintäkter1 kr3 898 kr28 817 kr
Personalkostnader1 000 kr0 kr200 kr
Av- och nedskrivningar1 621 kr1 621 kr1 621 kr
Rörelseresultat−39 183 kr−29 920 kr−5 529 kr
Räntekostnader0 kr42 kr,
Resultat efter fin. poster−39 181 kr−29 948 kr−5 513 kr
Årets resultat−39 181 kr−29 948 kr−5 513 kr
Balans
Summa tillgångar103 615 kr116 826 kr114 360 kr
Anläggningstillgångar609 kr2 230 kr3 851 kr
Omsättningstillgångar103 006 kr114 596 kr110 509 kr
Varulager15 000 kr28 559 kr28 559 kr
Kassa och bank82 151 kr78 108 kr78 119 kr
Eget kapital50 501 kr50 875 kr50 823 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat−20 918 kr−29 777 kr−54 264 kr
Kortfristiga skulder53 114 kr65 951 kr63 537 kr
Personal
Medelantal anställda,11

Källdokument

Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.

Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.

Jämför Per-Lennarts Måleri & Golv Aktiebolag med andra

Hela ligan: Snickeri, golv & måleri →Bevaka Per-Lennarts Måleri & Golv Aktiebolag →

Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →