se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember true se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb2_id5']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb2_id5']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 556393-9221 2024-01-01 2024-12-31 556393-9221 2024-12-31 556393-9221 2023-01-01 2023-12-31 556393-9221 2023-12-31 556393-9221 2022-01-01 2022-12-31 556393-9221 2022-12-31 556393-9221 2021-01-01 2021-12-31 556393-9221 2021-12-31 556393-9221 2020-01-01 2020-12-31 556393-9221 2020-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares
1(7)
Årsredovisning
Per-Lennarts Måleri & Golv Aktiebolag
556393-9221

Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024-01-01 – 2024-12-31.

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek).

Innehåll Sida
- Förvaltningsberättelse 2
- Resultaträkning 4
- Balansräkning 5
- Noter 7
- Underskrifter 7

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-07-25.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

Elektroniskt underskriven av:
Per Lennart Gustavsson
2025-07-28

2 (7)

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Företaget bedriver verksamhet inom Malung-Sälens kommun och bedriver måleri och mattläggning. Verksamheten
bedrivs i förhyrda lokaler. Företaget har sitt säte i Malung.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under eller efter räkenskapsåret.

FLERÅRSÖVERSIKT

Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.

2401-2412 2301-2312 2201-2212 2101-2112 2001-2012
Nettoomsättning 4 29 89 69 23
Resultat efter finansiella poster -30 -6 -29 -45 37
Soliditet % 44 44 49 44 47

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga mindra aktivitet i företaget och mindre försäljning.

FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Aktiekapital Reservfond Balanserat resultat Årets resultat
- Belopp vid årets ingång 100 000 10 600 -54 264 -5 513
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning -5 513 5 513
- Erhållna aktieägartillskott 30 000
- Årets resultat -29 948
- Belopp vid årets utgång 100 000 10 600 -29 777 -29 948
3 (7)

RESULTATDISPOSITION

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Balanserat resultat -29 777
Årets resultat -29 948
Summa -59 725


Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

Balanseras i ny räkning -59 725
Summa -59 725

Under året har ett villkorat aktieägartillskott om 30 000 kr erhållits. Totalt erhållet aktieägartillskott vid årets slut uppgår
till 52 600 kr.

4 (7)
RESULTATRÄKNING 1
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 3 898 28 817
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 3 898 28 817
Rörelsekostnader
Handelsvaror 0 -1 394
Övriga externa kostnader -32 197 -31 131
Personalkostnader 2 0 -200
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar -1 621 -1 621
Summa rörelsekostnader -33 818 -34 346
Rörelseresultat -29 920 -5 529
Finansiella poster
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 14 16
Räntekostnader och liknande resultatposter -42 0
Summa finansiella poster -28 16
Resultat efter finansiella poster -29 948 -5 513
Resultat före skatt -29 948 -5 513
Årets resultat -29 948 -5 513
5 (7)
BALANSRÄKNING 1
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 3 2 230 3 851
Summa materiella anläggningstillgångar 2 230 3 851
Summa anläggningstillgångar 2 230 3 851
Omsättningstillgångar
Varulager m.m.
Råvaror och förnödenheter 28 559 28 559
Summa varulager m.m. 28 559 28 559
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 843 843
Övriga fordringar 4 781 757
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 2 305 2 231
Summa kortfristiga fordringar 7 929 3 831
Kassa och bank
Kassa och bank 78 108 78 119
Summa kassa och bank 78 108 78 119
Summa omsättningstillgångar 114 596 110 509
SUMMA TILLGÅNGAR 116 826 114 360
6 (7)
BALANSRÄKNING
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 100 000 100 000
Reservfond 10 600 10 600
Summa bundet eget kapital 110 600 110 600
Fritt eget kapital
Balanserat resultat -29 777 -54 264
Årets resultat -29 948 -5 513
Summa fritt eget kapital -59 725 -59 777
Summa eget kapital 50 875 50 823
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 17 344 0
Övriga skulder 36 607 51 637
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 12 000 11 900
Summa kortfristiga skulder 65 951 63 537
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 116 826 114 360
7 (7)

NOTER

Not1Redovisningsprinciper

Enligt BFNAR 2016:10

Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).

Materiella anläggningstillgångar

Nedan finns nyttjandeperioderna angivna för företagets materiella anläggningstillgångar.

Procent År
Inventarier, verktyg och installationer 10-20 5-10

Not2Medelantalet anställda 2024-12-31 2023-12-31
Medelantalet anställda 1 1

Not3Inventarier, verktyg och installationer 2024-12-31 2023-12-31
Ingående anskaffningsvärden 49 237 49 237
Utgående anskaffningsvärden 49 237 49 237
Ingående avskrivningar -45 386 -43 765
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar -1 621 -1 621
Utgående avskrivningar -47 007 -45 386
Redovisat värde 2 230 3 851

UNDERSKRIFTER

Malung



Per Lennart Gustavsson

Per Lennart Gustavsson

2025-06-30