Högsbols Montage AB, nyckeltal och bokslut
556389-9250 · Aktiebolag · Bollebygd · SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Omsättningen växte 46 % till 36,9 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -6 %, soliditeten 18 %, 25 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 46,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -6,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 18,2 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 18,2 % | 13,8 % | 13,7 % | 20,2 % | 17,8 % | 13,0 % |
| Rörelsemarginal | −6,3 % | −11,8 % | 3,6 % | 15,6 % | 29,6 % | 17,6 % |
| Vinstmarginal | −5,9 % | −10,8 % | 3,7 % | 15,2 % | 29,3 % | 16,8 % |
| Kassalikviditet | 2,56 | 2,17 | 2,51 | 2,39 | 2,25 | 1,14 |
| Skuldsättningsgrad | 1,92 | 2,64 | 2,82 | 1,35 | 1,62 | 3,26 |
| Avkastning eget kapital | −33,0 % | −48,7 % | 26,4 % | 74,5 % | 188,0 % | 75,3 % |
| Avkastning totalt kapital | −6,0 % | −6,7 % | 3,8 % | 15,5 % | 33,8 % | 10,3 % |
| Personalkostnad / anställd | 909 039 kr | 883 244 kr | 876 782 kr | 809 835 kr | 773 357 kr | 782 938 kr |
| Omsättning / anställd | 1 474 795 kr | 1 050 016 kr | 1 818 167 kr | 1 773 943 kr | 2 274 635 kr | 1 178 481 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −92 311 kr | −124 049 kr | 66 299 kr | 277 155 kr | 674 272 kr | 206 875 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 956 703 kr | 910 022 kr | 1 129 516 kr | 1 255 078 kr | 1 673 433 kr | 1 192 160 kr |
| EBITDA | 1 191 581 kr | 642 656 kr | 6 318 354 kr | 12 912 050 kr | 26 102 192 kr | 10 639 755 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 36 869 868 kr | 25 200 389 kr | 45 454 185 kr | 51 444 337 kr | 65 964 413 kr | 30 640 498 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 8 567 kr | 5 719 348 kr | 210 264 kr | 207 628 kr | 4 417 884 kr | 3 592 969 kr |
| Personalkostnader | 22 725 984 kr | 21 197 867 kr | 21 919 542 kr | 23 485 205 kr | 22 427 354 kr | 20 356 393 kr |
| Av- och nedskrivningar | 3 499 366 kr | 3 619 830 kr | 4 660 882 kr | 4 874 567 kr | 6 548 309 kr | 5 261 007 kr |
| Rörelseresultat | −2 307 785 kr | −2 977 174 kr | 1 657 472 kr | 8 037 483 kr | 19 553 883 kr | 5 378 748 kr |
| Räntekostnader | 39 kr | 2 063 kr | 99 710 kr | 243 240 kr | 213 595 kr | 236 610 kr |
| Resultat efter fin. poster | −2 161 698 kr | −2 730 060 kr | 1 671 261 kr | 7 810 813 kr | 19 347 268 kr | 5 146 753 kr |
| Skatt | 123 678 kr | 0 kr | 1 489 524 kr | 1 725 544 kr | 2 481 096 kr | 1 738 961 kr |
| Årets resultat | 948 268 kr | −721 669 kr | 5 336 406 kr | 9 696 560 kr | 9 459 742 kr | 6 101 404 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | 9 500 000 kr | 9 500 000 kr | 6 000 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | 9 500 000 kr | 9 500 000 kr | 6 000 000 kr | 9 000 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 35 972 267 kr | 40 475 979 kr | 46 227 040 kr | 51 900 219 kr | 57 803 523 kr | 52 520 548 kr |
| Anläggningstillgångar | 22 562 159 kr | 25 821 940 kr | 31 725 337 kr | 35 828 084 kr | 39 882 798 kr | 32 975 421 kr |
| Omsättningstillgångar | 13 410 108 kr | 14 654 039 kr | 14 501 703 kr | 16 072 135 kr | 17 920 725 kr | 19 545 127 kr |
| Varulager | , | , | 0 kr | 70 482 kr | 885 649 kr | , |
| Kassa och bank | 6 029 557 kr | 5 691 116 kr | 6 618 096 kr | 4 238 659 kr | 7 841 254 kr | 11 795 182 kr |
| Eget kapital | 6 550 968 kr | 5 602 700 kr | 6 324 368 kr | 10 487 963 kr | 10 291 403 kr | 6 831 661 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 5 482 699 kr | 6 204 368 kr | 867 962 kr | 671 402 kr | 711 660 kr | 610 256 kr |
| Långfristiga skulder | 7 363 809 kr | 8 063 809 kr | 12 063 809 kr | 7 504 248 kr | 9 114 036 kr | 5 091 615 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 236 816 kr | 6 755 152 kr | 5 776 154 kr | 6 690 630 kr | 7 569 415 kr | 17 175 033 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 25 | 24 | 25 | 29 | 29 | 26 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Högsbols Montage AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →