2022-01-01 2022-12-31 se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenVerkstallandeDirektorenAvgerArsredovisningMember 2023-04-04 556389-92502022-01-012022-12-31 556389-92502021-01-012021-12-31 556389-92502020-01-012020-12-31 556389-92502019-01-012019-12-31 556389-92502018-01-012018-12-31 556389-92502022-12-31 556389-92502021-12-31 556389-92502020-12-31 556389-92502019-12-31 556389-92502018-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

Högsbols Montage AB

 

556389-9250

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2022

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-04-04.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Elektroniskt underskriven av:

 

Lars Larsson, Styrelseledamot

2023-04-04

 

Högsbols Montage AB

Org.nr 556389-9250

1 (9)

 

 

 

 

 

Styrelsen och verkställande direktören för Högsbols Montage AB avger följande årsredovisning för
räkenskapsåret 2022.

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

Förvaltningsberättelse

 

Verksamheten

 

Allmänt om verksamheten

 

Bolaget bedriver byggnadsrörelse och utför bland annat totalentreprenad på byggnationer, betongarbeten
samt grundstommar.

 

Företaget har sitt säte i Bollebygd.

 

Flerårsöversikt (tkr)

2022

2021

2020

2019

2018

Nettoomsättning

51 444

65 964

30 640

57 928

34 360

Resultat efter finansiella poster

7 811

19 347

5 147

15 218

4 449

Soliditet (%)

62

60

48

62

51

 

 

 

 

 

 

Omsättningen har minskat jämfört med föregående år pga att bolaget slutavräknade tre större projekt
föregående räkenskapsår.

 

Förändringar i eget kapital

 

Aktie-

Reservfond

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

ningsfond

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

100 000

20 000

711 660

9 459 742

10 291 402

Disposition enligt beslut
av årsstämman:

 

 

 

 

 

Utdelning

 

 

-9 500 000

 

-9 500 000

Balanseras i ny räkning

 

 

9 459 742

-9 459 742

0

Årets resultat

 

 

 

9 696 560

9 696 560

Belopp vid årets utgång

100 000

20 000

671 402

9 696 560

10 487 962

 

 

 

 

 

 

Högsbols Montage AB

Org.nr 556389-9250

2 (9)

 

 

 

 

 

Resultatdisposition

Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel (kronor):

 

balanserad vinst   671 403
årets vinst   9 696 560
  10 367 963

 

disponeras så att

till aktieägare utdelas (9 500 kronor per aktie)   9 500 000
i ny räkning överföres   867 963
  10 367 963

 

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

 

Styrelsen anser att förslaget är förenligt med försiktighetsregeln i 17 kap. 3 § aktiebolagslagen enligt
följande redogörelse:Styrelsen motiverar yttrandet enligt 18 kapitlet 4 § aktiebolagslagen (2005:551)
med att bolagets resultat och ställning är god, vilket framgår av senaste resultat- och
balansrapporten.Styrelsen bedömer att föreslagen utdelning har täckning i fritt eget kapital och ligger
inom ramen för bolagets utdelningspolicy.Styrelsen anser att den föreslagna utdelningen är försvarlig
med hänsyn till de krav som verksamhetens art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna
kapitalet och bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

Högsbols Montage AB

Org.nr 556389-9250

 

 

3 (9)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

1

2022-01-01

-2022-12-31

2021-01-01

-2021-12-31

 

 

 

Rörelseintäkter, lagerförändringar m. m.

 

 

 

 

 

Nettoomsättning

 

51 444 337

 

65 964 413

 

Förändring av lager av produkter i arbete, färdiga
varor och pågående arbete för annans räkning

 

-1 815 167

 

-8 636 218

 

Övriga rörelseintäkter

 

207 628

 

4 417 884

 

Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

 

49 836 798

 

61 746 079

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsekostnader

 

 

 

 

 

Råvaror, driftskostnader och underentreprenörer

 

-9 323 695

 

-9 353 278

 

Övriga externa kostnader

 

-4 115 848

 

-3 863 255

 

Personalkostnader

3

-23 485 205

 

-22 427 354

 

Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar

 

-4 874 567

 

-6 548 309

 

Summa rörelsekostnader

 

-41 799 315

 

-42 192 196

 

Rörelseresultat

 

8 037 483

 

19 553 883

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella poster

 

 

 

 

 

Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter

 

16 570

 

6 980

 

Räntekostnader och liknande resultatposter

 

-243 240

 

-213 595

 

Summa finansiella poster

 

-226 670

 

-206 615

 

Resultat efter finansiella poster

 

7 810 813

 

19 347 268

 

 

 

 

 

 

 

Bokslutsdispositioner

 

 

 

 

 

Förändring av periodiseringsfonder

 

3 500 000

 

-3 900 000

 

Förändring av överavskrivningar

 

111 291

 

-3 506 430

 

Summa bokslutsdispositioner

 

3 611 291

 

-7 406 430

 

Resultat före skatt

 

11 422 104

 

11 940 838

 

 

 

 

 

 

 

Skatter

 

 

 

 

 

Skatt på årets resultat

 

-1 725 544

 

-2 481 096

 

Årets resultat

 

9 696 560

 

9 459 742

 

Högsbols Montage AB

Org.nr 556389-9250

 

 

4 (9)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

1

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Byggnader och mark

4

4 236 722

 

4 330 809

 

Inventarier, verktyg och installationer

5

30 108 362

 

34 058 407

 

Förbättringsutgifter på annans fastighet

6

71 786

 

82 368

 

Summa materiella anläggningstillgångar

 

34 416 870

 

38 471 584

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Fordringar hos koncernföretag

7

1 411 214

 

1 411 214

 

Summa finansiella anläggningstillgångar

 

1 411 214

 

1 411 214

 

Summa anläggningstillgångar

 

35 828 084

 

39 882 798

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Varulager m. m.

 

 

 

 

 

Pågående arbete för annans räkning

8

70 482

 

885 649

 

Summa varulager

 

70 482

 

885 649

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Kundfordringar

 

2 062 754

 

4 684 560

 

Fordringar hos koncernföretag

 

5 647 780

 

2 147 780

 

Övriga fordringar

 

2 236 465

 

1 867 902

 

Upparbetad men ej fakturerad intäkt

 

757 690

 

235 075

 

Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

 

1 058 305

 

258 505

 

Summa kortfristiga fordringar

 

11 762 994

 

9 193 822

 

 

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

4 238 659

 

7 841 254

 

Summa kassa och bank

 

4 238 659

 

7 841 254

 

Summa omsättningstillgångar

 

16 072 135

 

17 920 725

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

51 900 219

 

57 803 523

 

 

 

 

 

 

 

Högsbols Montage AB

Org.nr 556389-9250

 

 

5 (9)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

1

2022-12-31

2021-12-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

100 000

 

100 000

 

Reservfond

 

20 000

 

20 000

 

Summa bundet eget kapital

 

120 000

 

120 000

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserat resultat

 

671 403

 

711 661

 

Årets resultat

 

9 696 560

 

9 459 742

 

Summa fritt eget kapital

 

10 367 963

 

10 171 403

 

Summa eget kapital

 

10 487 963

 

10 291 403

 

 

 

 

 

 

 

Obeskattade reserver

 

 

 

 

 

Periodiseringsfonder

 

7 800 000

 

11 300 000

 

Ackumulerade överavskrivningar

 

19 417 378

 

19 528 669

 

Summa obeskattade reserver

 

27 217 378

 

30 828 669

 

 

 

 

 

 

 

Långfristiga skulder

9

 

 

 

 

Övriga skulder till kreditinstitut

10

7 504 248

 

9 114 036

 

Summa långfristiga skulder

 

7 504 248

 

9 114 036

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Övriga skulder till kreditinstitut

10

1 609 788

 

1 609 788

 

Leverantörsskulder

 

899 661

 

1 603 323

 

Övriga skulder

 

881 660

 

803 504

 

Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

 

3 299 521

 

3 552 800

 

Summa kortfristiga skulder

 

6 690 630

 

7 569 415

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

51 900 219

 

57 803 523

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Högsbols Montage AB

Org.nr 556389-9250

6 (9)

 

 

 

 

 

Noter

 

Not 1 Redovisningsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna
råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

 

Tjänste- och entreprenaduppdrag

Företagets intäkter från uppdrag till fast pris redovisas enligt alternativregeln. Företaget räknar in
indirekta avskrivningsutgifter i värdet för pågående arbete för annans räkning.

 

Avskrivning

Tillämpade avskrivningstider:

 

Materiella anläggningstillgångar

Byggnader

50 år

 

Inventarier, verktyg och installationer

5-10 år

 

Förbättringsutgifter på annans fastighet

20 år

 

 

 

 

Inventarier, verktyg och installationer består bland annat av 3 st lyftkranar. Vid fastställandet av
avskrivningsunderlaget på dessa kranar har hänsyn tagits till beräknat restvärde. Kranarna skrivs även av
degressivt. Övriga anläggningstillgångar skrivs av linjärt.

 

 

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning
Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet (%)
Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av
balansomslutning.

 

 

Not 2 Uppgifter om moderföretag

Namn

Org.nr

Säte

 

Högsbols Förvaltning AB

556830-0643

Bollebygd

 

 

 

 

 

 

Not 3 Medelantalet anställda

 

2022

2021

 

 

 

 

 

Medelantalet anställda

29

29

 

 

 

 

 

Högsbols Montage AB

Org.nr 556389-9250

7 (9)

 

 

 

 

 

 

Not 4 Byggnader och mark

 

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

4 704 320

4 704 320

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

4 704 320

4 704 320

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-373 511

-279 424

 

Årets avskrivningar

-94 087

-94 087

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-467 598

-373 511

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

4 236 722

4 330 809

 

 

 

 

 

 

Not 5 Inventarier, verktyg och installationer

 

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

53 025 804

47 031 377

 

Inköp

1 375 897

17 846 002

 

Försäljningar/utrangeringar

-831 529

-11 851 575

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

53 570 172

53 025 804

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-18 967 397

-19 985 016

 

Försäljningar/utrangeringar

275 485

7 461 259

 

Årets avskrivningar

-4 769 898

-6 443 640

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-23 461 810

-18 967 397

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

30 108 362

34 058 407

 

 

 

 

 

 

Not 6 Förbättringsutgifter på annans fastighet

 

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

211 642

211 642

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

211 642

211 642

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-129 274

-118 692

 

Årets avskrivningar

-10 582

-10 582

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-139 856

-129 274

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

71 786

82 368

 

 

 

 

 

Högsbols Montage AB

Org.nr 556389-9250

8 (9)

 

 

 

 

 

 

Not 7 Fordringar hos koncernföretag

 

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

1 411 214

1 411 214

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

1 411 214

1 411 214

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

1 411 214

1 411 214

 

 

 

 

 

 

Not 8 Pågående arbete för annans räkning

 

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

 

 

Aktiverade nedlagda utgifter

1 070 482

2 885 649

 

Fakturerade belopp

-1 000 000

-2 000 000

 

 

70 482

885 649

 

 

 

 

 

 

Not 9 Långfristiga skulder

 

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skulder som ska betalas senare än fem år efter balansdagen

1 065 096

2 674 884

 

 

1 065 096

2 674 884

 

 

 

 

 

 

Not 10 Skulder som avser flera poster

Företagets banklån om 9 114 036 kronor (10 723 824 kr ) redovisas under följande poster i
balansräkningen.

 

 

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

 

 

Långfristiga skulder

 

 

 

Övriga skulder till kreditinstitut

7 504 248

9 114 036

 

 

7 504 248

9 114 036

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

Övriga skulder till kreditinstitut

1 609 788

1 609 788

 

 

1 609 788

1 609 788

 

 

 

 

 

 

Not 11 Ställda säkerheter

 

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

 

 

Företagsinteckning

700 000

700 000

 

Tillgångar med äganderättsförbehåll

23 758 990

26 562 200

 

 

24 458 990

27 262 200

 

Högsbols Montage AB

Org.nr 556389-9250

9 (9)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Not 12 Eventualförpliktelser

 

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

 

 

Borgensförbindelse till förmån för koncerföretag

0

1 220 568

 

 

0

1 220 568

 

 

 

 

 

 

 

Bollebygd 2023-04-04

 

 

 

Lars Larsson

 

Lars Larsson

 

Verkställande direktör

 

 

 

 

 

Revisorspåteckning

 

 

Vår revisionsberättelse har lämnats 2023-04-04

 

Lots Revision AB  

 

 

Pernilla Rex  
Pernilla Rex  
Auktoriserad revisor  

 

  1 (4)

 

 

 

 

Revisionsberättelse

 

Till bolagsstämman i Högsbols Montage AB

Org.nr 556389-9250

 

 

Rapport om årsredovisningen

 

Uttalanden

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Högsbols Montage AB för räkenskapsåret 2022.

 

Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i
alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Högsbols Montage ABs finansiella ställning per den 31
december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar.

 

Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

 

Grund för uttalanden

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige.
Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i
förhållande till Högsbols Montage AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.

 

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.

 

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar

Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen upprättas och att
den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar
även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.

 

Vid upprättandet av årsredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen
av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är lämpligt, om förhållanden som kan
påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om
fortsatt drift tillämpas dock inte om beslut har fattats om att avveckla verksamheten.

 

 

 

  2 (4)

 

 

 

 

Revisorns ansvar

Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att
lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,
men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen.

 

 

Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk
inställning under hela revisionen. Dessutom:

 

- identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker
och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra
uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för
en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi,
förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.

 

- skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse för vår revision för
att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att
uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.

 

- utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.

 

- drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören använder antagandet om
fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade
revisionsbevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser
eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Om
vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa
uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om
sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen. Våra slutsatser baseras
på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida
händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.

 

- utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsredovisningen, däribland
upplysningarna, och om årsredovisningen återger de underliggande transaktionerna och händelserna på
ett sätt som ger en rättvisande bild.

 

Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning samt
tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland
de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.

 

 

 

  3 (4)

 

 

 

 

Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar

 

Uttalanden

Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning för Högsbols Montage AB för räkenskapsåret 2022 samt av förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.

 

Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar
styrelsens ledamot och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.

 

Grund för uttalanden

Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Högsbols Montage AB enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.

 

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.

 

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar

Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med
hänsyn till de krav som bolagets verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av bolagets
egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

 

Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta
innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets ekonomiska situation och att tillse att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den
löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som
är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.

 

Revisorns ansvar

Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att
inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot
eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:

 

- företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller

 

- på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.

 

Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed
vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.

 

Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte
är förenligt med aktiebolagslagen.

 

 

 

  4 (4)

 

 

 

 

Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professionellt omdöme och har
en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka
tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella bedömning med
utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder,
områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha
särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag,
vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som
underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust
har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

 

 

Borås 2023-04-04

 

Lots Revision AB  

 

 

Pernilla Rex  
Pernilla Rex  
Auktoriserad revisor