Maggie och Lars-Inge Olsson Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556388-4609 · Aktiebolag · SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Omsättningen minskade 5 % till 492 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -68 %, soliditeten -37 %, 2 anställda i snitt.
9 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 5,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -68,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet -37,3 %.
- Stabilitet0 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Eget kapital var negativt vid bokslutet 2025.
- Soliditeten var -37,3 %, tunn buffert mot förluster.
- Soliditeten föll från -16,0 % till -37,3 %.
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||||
| Soliditet | −37,3 % | −16,0 % | 6,6 % | 7,5 % | 10,1 % | 11,4 % | 7,4 % | 4,2 % | 11,3 % |
| Rörelsemarginal | −68,4 % | −67,6 % | −159,1 % | −14,4 % | 3,4 % | −7,6 % | −22,8 % | −5,3 % | 18,4 % |
| Vinstmarginal | −77,6 % | −79,4 % | −165,5 % | −20,0 % | −0,2 % | −12,3 % | −26,2 % | −7,3 % | 14,9 % |
| Kassalikviditet | 5,75 | 2,16 | 2,60 | 3,33 | 0,81 | 0,64 | 0,74 | 1,04 | 1,86 |
| Skuldsättningsgrad | −3,68 | −7,25 | 14,10 | 12,32 | 8,87 | 7,81 | 12,49 | 22,93 | 7,84 |
| Avkastning eget kapital | 56,5 % | 140,3 % | −814,4 % | −109,7 % | −1,2 % | −62,5 % | −233,7 % | −140,4 % | 107,3 % |
| Avkastning totalt kapital | −18,6 % | −19,1 % | −51,7 % | −5,9 % | 1,9 % | −4,4 % | −15,0 % | −3,4 % | 15,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 66 495 kr | 63 148 kr | 90 318 kr | 189 895 kr | 161 523 kr | 228 022 kr | 261 614 kr | 218 056 kr | 164 106 kr |
| Omsättning / anställd | 246 192 kr | 260 001 kr | 291 737 kr | 505 393 kr | 517 620 kr | 479 409 kr | 475 629 kr | 535 459 kr | 480 146 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −168 357 kr | −175 880 kr | −464 136 kr | −72 753 kr | 17 799 kr | −36 260 kr | −108 283 kr | −28 215 kr | 88 536 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | −101 862 kr | −112 732 kr | −370 607 kr | 125 092 kr | 187 271 kr | 208 132 kr | 174 972 kr | 208 272 kr | 266 334 kr |
| EBITDA | −336 714 kr | −351 760 kr | −921 850 kr | −129 605 kr | 51 497 kr | −39 780 kr | −173 283 kr | −19 567 kr | 204 456 kr |
| Resultat | |||||||||
| Nettoomsättning | 492 383 kr | 520 001 kr | 583 474 kr | 1 010 786 kr | 1 035 239 kr | 958 818 kr | 951 258 kr | 1 070 917 kr | 960 292 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 11 076 kr | 1 830 kr | 35 295 kr | 600 kr | 312 kr | 13 865 kr | 23 610 kr | 51 146 kr | 30 865 kr |
| Personalkostnader | 132 990 kr | 126 296 kr | 180 636 kr | 379 789 kr | 323 045 kr | 456 043 kr | 523 227 kr | 436 111 kr | 328 211 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | 0 kr | 6 422 kr | 15 900 kr | 15 899 kr | 32 740 kr | 43 283 kr | 36 862 kr | 27 384 kr |
| Rörelseresultat | −336 714 kr | −351 760 kr | −928 272 kr | −145 505 kr | 35 598 kr | −72 520 kr | −216 566 kr | −56 429 kr | 177 072 kr |
| Räntekostnader | 45 323 kr | 61 229 kr | 39 522 kr | 57 290 kr | 37 805 kr | 45 582 kr | 32 710 kr | 32 230 kr | 35 628 kr |
| Resultat efter fin. poster | −382 037 kr | −412 989 kr | −965 694 kr | −202 153 kr | −2 207 kr | −117 942 kr | −249 044 kr | −78 111 kr | 143 468 kr |
| Årets resultat | −382 037 kr | −412 989 kr | −965 694 kr | −202 153 kr | −2 207 kr | −117 942 kr | −249 044 kr | −78 111 kr | 143 468 kr |
| Balans | |||||||||
| Summa tillgångar | 1 814 674 kr | 1 840 574 kr | 1 789 933 kr | 2 453 610 kr | 1 839 850 kr | 1 661 691 kr | 1 437 607 kr | 1 331 121 kr | 1 182 479 kr |
| Anläggningstillgångar | 2 250 kr | 2 250 kr | 2 250 kr | 8 672 kr | 24 572 kr | 40 471 kr | 73 211 kr | 116 494 kr | 148 859 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 812 424 kr | 1 838 324 kr | 1 787 683 kr | 2 444 938 kr | 1 815 278 kr | 1 621 220 kr | 1 364 396 kr | 1 214 627 kr | 1 033 620 kr |
| Varulager | 1 439 575 kr | 1 262 200 kr | 1 108 100 kr | 1 496 050 kr | 1 543 500 kr | 1 379 200 kr | 1 115 000 kr | 942 000 kr | 635 200 kr |
| Eget kapital | −676 449 kr | −294 412 kr | 118 577 kr | 184 271 kr | 186 423 kr | 188 630 kr | 106 571 kr | 55 616 kr | 133 727 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −414 412 kr | −1 423 kr | 964 271 kr | 266 424 kr | 68 630 kr | 186 572 kr | 235 615 kr | −129 741 kr | −129 741 kr |
| Långfristiga skulder | 2 426 324 kr | 1 868 675 kr | 1 410 194 kr | 1 984 456 kr | 1 318 923 kr | 1 096 724 kr | 994 358 kr | 1 013 949 kr | 834 890 kr |
| Kortfristiga skulder | 64 799 kr | 266 311 kr | 261 162 kr | 284 883 kr | 334 504 kr | 376 337 kr | 336 678 kr | 261 556 kr | 213 862 kr |
| Personal | |||||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
- Årsredovisning 2017 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Maggie och Lars-Inge Olsson Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →