1(7)
Årsredovisning
MAGGIE O LARS-INGE OLSSON AB
556388-4609
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2018-01-01 - 2018-12-31.
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek).
Innehåll
Sida
- Förvaltningsberättelse
2
- Resultaträkning
4
- Balansräkning
5
- Noter
7
- Underskrifter
7
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2019-06-30 .
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Elektroniskt underskriven av :
Lars-Inge
Olsson
2019-07-30
MAGGIE O LARS-INGE OLSSON AB 556388-46092 (7)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom fastighetsområdet, redovisningstjänster och stuteri- travsportrörelse.
Företaget har sitt säte i Arvika kommun Värmlands län.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
1801-1812
1701-1712
1601-1612
1501-1512
1401-1412
Nettoomsättning
1 071
960
667
762
986
Resultat efter finansiella poster
-78
143
-343
276
292
Soliditet %
4
11
-33
-1
-32
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Reservfond
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
100 000
20 000
-129 741
143 468
Resultatdisposition enligt årsstämman
- Årets resultat
-78 111
- Belopp vid årets utgång
100 000
20 000
-129 741
65 357
Totalt
- Belopp vid årets ingång
133 727
Resultatdisposition enligt årsstämman
- Årets resultat
-78 111
- Belopp vid årets utgång
55 616
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
13 727
Årets resultat
-78 111
Summa
-64 384
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
MAGGIE O LARS-INGE OLSSON AB 556388-46097 (7)
NOTER
Not 1 Redovisningsprinciper
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning görs över den förväntade nyttjandeperioden. Nedanstående avskrivningsprocent används.
Procent
Maskiner och andra tekniska anläggningar
20
Not 2 Medelantalet anställda
2018-12-31
2017-12-31
Medelantalet anställda
2
2
Not 3 Inventarier, verktyg och installationer
2018-12-31
2017-12-31
Ingående anskaffningsvärden
675 074
675 076
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp
79 497
-
Försäljningar/utrangeringar
-285 470
-2
Utgående anskaffningsvärden
469 101
675 074
Ingående avskrivningar
-528 465
-501 081
Förändringar av avskrivningar
Återförda avskrivningar vid försäljningar resp. utrangeringar
210 470
-
Årets avskrivningar
-36 862
-27 384
Utgående avskrivningar
-354 857
-528 465
Redovisat värde
114 244
146 609
Not 4 Övriga materiella anläggningstillgångar
2018-12-31
2017-12-31
Ingående anskaffningsvärden
2 250
2 250
Utgående anskaffningsvärden
2 250
2 250
Redovisat värde
2 250
2 250
UNDERSKRIFTER
Gryttom
2019-06-30
Lars-Inge Olsson
Lars-Inge
Olsson