Värnamo Catering&Restaurang AB, nyckeltal och bokslut
556383-1253 · Aktiebolag · SNI 56110 Restaurangverksamhet
Omsättningen växte 3 % till 4,9 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 1 %, soliditeten 19 %, 3 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 3,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 1,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 18,7 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 18,7 % | 18,9 % | 12,3 % | 8,9 % | 13,8 % |
| Rörelsemarginal | 1,1 % | −0,7 % | 0,9 % | 2,0 % | 0,1 % |
| Vinstmarginal | 1,1 % | −0,7 % | 0,9 % | 2,7 % | 0,1 % |
| Kassalikviditet | 0,83 | 0,40 | 0,56 | 0,53 | 0,67 |
| Skuldsättningsgrad | 3,41 | 3,61 | 6,14 | 9,43 | 6,24 |
| Avkastning eget kapital | 39,9 % | −28,1 % | 38,2 % | 105,1 % | 1,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 7,5 % | −5,3 % | 4,7 % | 9,4 % | 0,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 604 989 kr | 364 571 kr | 391 677 kr | 500 985 kr | 453 920 kr |
| Omsättning / anställd | 1 637 529 kr | 953 536 kr | 1 077 841 kr | 1 404 072 kr | 1 028 146 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 17 727 kr | −6 919 kr | 9 392 kr | 28 185 kr | 633 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 654 716 kr | 377 452 kr | 420 869 kr | 547 170 kr | 469 552 kr |
| EBITDA | 149 182 kr | 64 404 kr | 145 958 kr | 138 556 kr | 31 265 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 4 912 587 kr | 4 767 681 kr | 5 389 204 kr | 4 212 216 kr | 2 056 292 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 110 755 kr | 5 389 204 kr | 0 kr | 12 565 kr |
| Personalkostnader | 1 814 966 kr | 1 822 854 kr | 1 958 385 kr | 1 502 954 kr | 907 839 kr |
| Av- och nedskrivningar | 96 000 kr | 99 000 kr | 99 000 kr | 54 000 kr | 30 000 kr |
| Rörelseresultat | 53 182 kr | −34 596 kr | 46 958 kr | 84 556 kr | 1 265 kr |
| Räntekostnader | , | , | 0 kr | 493 kr | , |
| Resultat efter fin. poster | 53 182 kr | −34 596 kr | 46 958 kr | 114 563 kr | 1 265 kr |
| Skatt | 3 024 kr | 0 kr | 0 kr | 2 377 kr | , |
| Årets resultat | 10 158 kr | 163 kr | 13 958 kr | 25 186 kr | 1 265 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 0 kr | , | , | , |
| Återbetalt aktieägartillskott | , | 0 kr | , | , | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 713 098 kr | 652 792 kr | 998 374 kr | 1 223 913 kr | 606 517 kr |
| Anläggningstillgångar | 285 000 kr | 381 000 kr | 480 000 kr | 579 000 kr | 82 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 428 098 kr | 271 792 kr | 518 374 kr | 644 913 kr | 524 017 kr |
| Varulager | 48 612 kr | 92 000 kr | 97 500 kr | 102 700 kr | 173 900 kr |
| Kassa och bank | 263 279 kr | 127 325 kr | 361 201 kr | 456 912 kr | 192 058 kr |
| Eget kapital | 133 279 kr | 123 121 kr | 122 958 kr | 109 000 kr | 83 814 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 23 121 kr | 22 958 kr | 9 000 kr | −16 186 kr | −17 451 kr |
| Kortfristiga skulder | 454 578 kr | 444 430 kr | 755 416 kr | 1 027 913 kr | 522 703 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 3 | 5 | 5 | 3 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Värnamo Catering&Restaurang AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →