Malmös största restauranger 2026 – topp 13 efter omsättning

Topplistan rangordnar 13 av 13 restauranger med säte i Malmö efter omsättning. Du kan också jämföra resultat, soliditet och produktivitet ur de digitala årsredovisningar bolagen lämnat in till Bolagsverket.

13 bolag med minst ett analyserat räkenskapsår · orten kommer ur bolagets egen årsredovisning

Malmö i siffror

De 13 restauranger i Malmö som har en analyserad årsredovisning omsätter tillsammans 63,4 Mkr, och medianbolaget 2,7 Mkr. Det är 21,8 % lägre än branschens median i hela landet (3,5 Mkr).

Störst på orten är Restaurang Atmosfär Aktiebolag med 25,3 Mkr, 39,9 % av ortens samlade omsättning.

Snabbast växande är Malmöhus Slottsrestaurang AB, som ökade omsättningen 323,0 % mellan de två senaste boksluten.

Median omsättning
2,7 Mkr
Samlad omsättning
63,4 Mkr
Störst
Restaurang Atmosfär Aktiebolag · 25,3 Mkr
Median soliditet
41,2 %
Positivt rörelseresultat
6 av 13 bolag
Sök bolag
Omsättning
Visar 13 av 13 bolag

Rangordning

senaste räkenskapsåret
Tidshorisont
Nettoomsättning · 437 bolag med värde
totalt 3 574 474 228 krmedian 3 495 850 krkvartiler 510 175 kr – 9 645 310 krhögst 249 428 270 kr
Branschmedian: 2 732 994 kr
Nettoomsättning per bolag, senaste räkenskapsåret
25 300 929 kr
9 567 166 kr
6 331 582 kr
5 001 177 kr
3 945 423 kr
3 582 935 kr
2 732 994 kr
2 405 331 kr
2 052 573 kr
1 602 800 kr
863 484 kr
0 kr
−2 kr

Siffrorna kommer ur bolagens egna digitala årsredovisningar hos Bolagsverket. Jämför bolagen själv →

Vanliga frågor

Hur många restauranger finns det i Malmö?
Vi har analyserade årsredovisningar för 13 restauranger med säte i Malmö, och tillsammans omsätter de 63 mkr. Orten kommer ur bolagets egen årsredovisning, inte ur en postadress.
Vilket bolag är störst bland restauranger i Malmö?
Restaurang Atmosfär Aktiebolag är störst mätt på omsättning i det senaste inlämnade bokslutet, med 25 mkr — 39,9 % av ortens samlade omsättning.
Vad omsätter restauranger i Malmö?
Medianbolaget omsätter 2,7 mkr. Det är 21,8 % lägre än riksmedianen på 3,5 mkr.
Hur många går med vinst i Malmö?
6 av 13 restauranger i Malmö redovisar ett positivt rörelseresultat i sitt senaste bokslut.

Restauranger på andra orter

Vill du följa ett av bolagen får du signal när namn, adress, styrelse eller status ändras i registret, och nya nyckeltal när nästa årsredovisning kommer in. Så fungerar bevakningen →

Underlaget senast inläst