Sandvikens största redovisningsbyråer 2025 – topp 2 efter omsättning

Topplistan rangordnar 2 av 2 redovisningsbyråer med säte i Sandviken efter omsättning. Du kan också jämföra resultat, soliditet och produktivitet ur de digitala årsredovisningar bolagen lämnat in till Bolagsverket.

2 bolag med minst ett analyserat räkenskapsår · orten kommer ur bolagets egen årsredovisning

Sandviken i siffror

De 2 redovisningsbyråer i Sandviken som har en analyserad årsredovisning omsätter tillsammans 621 933 kr, och medianbolaget 310 967 kr. Det är 66,8 % lägre än branschens median i hela landet (935 999 kr).

Störst på orten är Lindfalken AB med 608 733 kr, 97,9 % av ortens samlade omsättning.

Median omsättning
310 967 kr
Samlad omsättning
621 933 kr
Störst
Lindfalken AB · 608 733 kr
Median soliditet
88,1 %
Positivt rörelseresultat
1 av 2 bolag
Sök bolag
Omsättning
Visar 2 av 2 bolag

Rangordning

senaste räkenskapsåret
Tidshorisont
Nettoomsättning · 1 235 bolag med värde
totalt 4 245 293 752 krmedian 935 999 krkvartiler 139 787 kr – 2 716 066 krhögst 84 501 347 kr
Branschmedian: 310 967 kr
Nettoomsättning per bolag, senaste räkenskapsåret
608 733 kr
13 200 kr

Siffrorna kommer ur bolagens egna digitala årsredovisningar hos Bolagsverket. Jämför bolagen själv →

Vanliga frågor

Hur många redovisningsbyråer finns det i Sandviken?
Vi har analyserade årsredovisningar för 2 redovisningsbyråer med säte i Sandviken, och tillsammans omsätter de 622 tkr. Orten kommer ur bolagets egen årsredovisning, inte ur en postadress.
Vilket bolag är störst bland redovisningsbyråer i Sandviken?
Lindfalken AB är störst mätt på omsättning i det senaste inlämnade bokslutet, med 609 tkr — 97,9 % av ortens samlade omsättning.
Vad omsätter redovisningsbyråer i Sandviken?
Medianbolaget omsätter 311 tkr. Det är 66,8 % lägre än riksmedianen på 936 tkr.
Hur många går med vinst i Sandviken?
1 av 2 redovisningsbyråer i Sandviken redovisar ett positivt rörelseresultat i sitt senaste bokslut.

Redovisningsbyråer på andra orter

Vill du följa ett av bolagen får du signal när namn, adress, styrelse eller status ändras i registret, och nya nyckeltal när nästa årsredovisning kommer in. Så fungerar bevakningen →

Underlaget senast inläst