S-vvs AB, nyckeltal och bokslut
559391-7486 · Aktiebolag · SNI 43221 · Värme- och sanitetsarbeten
Omsättningen växte 19 % till 1,5 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 0 %, soliditeten 9 %, 1 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 18,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 0,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 8,6 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten var 8,6 %, tunn buffert mot förluster.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 8,6 % | 5,5 % | 25,4 % |
| Rörelsemarginal | 0,1 % | −8,2 % | 10,2 % |
| Vinstmarginal | 0,0 % | −8,3 % | 10,1 % |
| Kassalikviditet | 1,01 | 0,97 | 1,43 |
| Skuldsättningsgrad | 10,64 | 17,22 | 2,68 |
| Avkastning eget kapital | 2,9 % | −710,7 % | 119,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 0,7 % | −38,7 % | 30,5 % |
| Personalkostnad / anställd | 453 594 kr | 581 495 kr | 296 713 kr |
| Omsättning / anställd | 1 503 660 kr | 1 264 490 kr | 1 114 848 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 1 271 kr | −103 845 kr | 113 439 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 454 865 kr | 477 650 kr | 410 152 kr |
| EBITDA | 1 271 kr | −103 845 kr | 113 439 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 1 503 660 kr | 1 264 490 kr | 1 114 848 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 503 660 kr | 1 264 490 kr | 1 114 848 kr |
| Personalkostnader | 453 594 kr | 581 495 kr | 296 713 kr |
| Rörelseresultat | 1 271 kr | −103 845 kr | 113 439 kr |
| Räntekostnader | 848 kr | 834 kr | 968 kr |
| Resultat efter fin. poster | 438 kr | −104 633 kr | 112 539 kr |
| Skatt | , | 0 kr | 18 183 kr |
| Årets resultat | 438 kr | −79 633 kr | 69 356 kr |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 176 481 kr | 268 187 kr | 371 804 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 176 481 kr | 268 187 kr | 371 804 kr |
| Varulager | 13 000 kr | 22 000 kr | 12 000 kr |
| Kassa och bank | 51 553 kr | 6 477 kr | 38 610 kr |
| Eget kapital | 15 161 kr | 14 723 kr | 94 356 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | −10 277 kr | 69 356 kr | , |
| Kortfristiga skulder | 161 320 kr | 253 464 kr | 252 448 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför S-vvs AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →