Franander Invest AB, nyckeltal och bokslut
559361-9868 · Aktiebolag · Kalmar · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 9 % till 1,9 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -5 %, soliditeten 27 %, 1 anställda i snitt.
4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 9,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -5,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 27,0 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||
| Soliditet | 27,0 % | 24,2 % | 23,3 % | 27,2 % |
| Rörelsemarginal | −5,2 % | 4,0 % | 4,8 % | 20,0 % |
| Vinstmarginal | −5,3 % | 4,0 % | 4,9 % | 20,0 % |
| Kassalikviditet | 1,37 | 1,60 | 1,58 | 1,60 |
| Skuldsättningsgrad | 2,71 | 2,58 | 2,73 | 2,29 |
| Avkastning eget kapital | −67,0 % | 52,3 % | 67,9 % | 133,2 % |
| Avkastning totalt kapital | −17,9 % | 12,6 % | 15,8 % | 36,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 645 161 kr | 608 190 kr | 387 911 kr | 276 907 kr |
| Omsättning / anställd | 1 856 229 kr | 2 042 363 kr | 1 558 495 kr | 574 512 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −97 114 kr | 81 231 kr | 75 292 kr | 114 926 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 548 047 kr | 689 421 kr | 463 203 kr | 391 833 kr |
| EBITDA | −97 114 kr | 81 231 kr | 75 292 kr | 114 926 kr |
| Resultat | ||||
| Nettoomsättning | 1 856 229 kr | 2 042 363 kr | 1 558 495 kr | 574 512 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 856 229 kr | 2 042 363 kr | 0 kr | 245 667 kr |
| Personalkostnader | 645 161 kr | 608 190 kr | 387 911 kr | 276 907 kr |
| Rörelseresultat | −97 114 kr | 81 231 kr | 75 292 kr | 114 926 kr |
| Räntekostnader | 667 kr | , | , | , |
| Resultat efter fin. poster | −97 685 kr | 82 161 kr | 76 321 kr | 114 926 kr |
| Skatt | 716 kr | 14 382 kr | 19 236 kr | 20 492 kr |
| Årets resultat | −11 239 kr | 44 779 kr | 26 085 kr | 61 272 kr |
| Balans | ||||
| Summa tillgångar | 540 767 kr | 649 585 kr | 483 119 kr | 317 285 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 540 767 kr | 649 585 kr | 483 119 kr | 317 285 kr |
| Kassa och bank | 400 429 kr | 576 120 kr | 418 585 kr | 266 124 kr |
| Eget kapital | 145 896 kr | 157 136 kr | 112 356 kr | 86 272 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 132 136 kr | 87 357 kr | 61 272 kr | , |
| Kortfristiga skulder | 394 871 kr | 405 287 kr | 306 601 kr | 197 851 kr |
| Personal | ||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Franander Invest AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →