Saleryd Bygg & Snickeri AB, nyckeltal och bokslut
559330-1012 · Aktiebolag · Lidköping · SNI 41000 · Byggande av bostadshus och andra byggnader, 43320 · Byggnadssnickeriarbeten, 01500 · Blandat jordbruk
Omsättningen växte 31 % till 2,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -3 %, soliditeten 9 %, 1 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 31,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -2,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 8,9 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten var 8,9 %, tunn buffert mot förluster.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 8,9 % | 21,5 % | 15,7 % |
| Rörelsemarginal | −2,7 % | 1,0 % | 3,8 % |
| Vinstmarginal | −2,8 % | 0,9 % | 3,6 % |
| Kassalikviditet | 0,92 | 1,23 | 1,15 |
| Skuldsättningsgrad | 10,30 | 3,64 | 5,37 |
| Avkastning eget kapital | −149,5 % | 14,2 % | 90,8 % |
| Avkastning totalt kapital | −12,5 % | 3,6 % | 14,8 % |
| Personalkostnad / anställd | 606 742 kr | 552 829 kr | 481 913 kr |
| Omsättning / anställd | 2 109 094 kr | 1 606 649 kr | 2 225 637 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −55 944 kr | 16 291 kr | 83 516 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 559 540 kr | 569 120 kr | 565 429 kr |
| EBITDA | −47 202 kr | 16 291 kr | 83 516 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 2 109 094 kr | 1 606 649 kr | 2 225 637 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 715 kr | 1 606 649 kr | 2 225 637 kr |
| Personalkostnader | 606 742 kr | 552 829 kr | 481 913 kr |
| Av- och nedskrivningar | 8 742 kr | , | , |
| Rörelseresultat | −55 944 kr | 16 291 kr | 83 516 kr |
| Räntekostnader | 3 154 kr | 2 364 kr | 3 200 kr |
| Resultat efter fin. poster | −59 044 kr | 13 962 kr | 80 426 kr |
| Skatt | 0 kr | 4 031 kr | 17 205 kr |
| Årets resultat | −59 044 kr | 9 931 kr | 63 221 kr |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 446 174 kr | 457 284 kr | 564 774 kr |
| Anläggningstillgångar | 47 258 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 398 916 kr | 457 284 kr | 564 774 kr |
| Varulager | 24 734 kr | 17 557 kr | 14 857 kr |
| Kassa och bank | 219 415 kr | 191 781 kr | 210 064 kr |
| Eget kapital | 39 490 kr | 98 534 kr | 88 603 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 73 534 kr | 63 603 kr | 382 kr |
| Kortfristiga skulder | 406 684 kr | 358 750 kr | 476 171 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Saleryd Bygg & Snickeri AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →