Melins Mäkleri AB, nyckeltal och bokslut
559306-4867 · Aktiebolag · Östergötland · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 2 % till 1,4 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 0 %, soliditeten 70 %, 1 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 2,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 0,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 69,9 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 69,9 % | 68,7 % | 57,5 % | 60,9 % | 21,5 % |
| Rörelsemarginal | 0,2 % | 2,7 % | −47,0 % | 20,8 % | 29,6 % |
| Vinstmarginal | 0,2 % | 2,6 % | −46,9 % | 20,8 % | 29,6 % |
| Kassalikviditet | 3,32 | 2,50 | 0,77 | 2,18 | 1,12 |
| Skuldsättningsgrad | 0,43 | 0,46 | 0,74 | 0,48 | 3,29 |
| Avkastning eget kapital | 1,3 % | 15,8 % | −197,4 % | 69,5 % | 148,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 0,9 % | 11,6 % | −113,6 % | 42,4 % | 31,9 % |
| Personalkostnad / anställd | 858 116 kr | 598 949 kr | 588 218 kr | 607 621 kr | 428 376 kr |
| Omsättning / anställd | 1 377 634 kr | 1 344 682 kr | 798 623 kr | 1 613 614 kr | 1 090 149 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 2 112 kr | 36 251 kr | −375 743 kr | 336 314 kr | 322 295 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 879 728 kr | 706 200 kr | 283 475 kr | 995 221 kr | 762 137 kr |
| EBITDA | 21 612 kr | 107 251 kr | −304 743 kr | 387 600 kr | 333 761 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 1 377 634 kr | 1 344 682 kr | 798 623 kr | 1 613 614 kr | 1 090 149 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 91 732 kr | 1 344 682 kr | 798 623 kr | 1 613 614 kr | 1 090 149 kr |
| Personalkostnader | 858 116 kr | 598 949 kr | 588 218 kr | 607 621 kr | 428 376 kr |
| Av- och nedskrivningar | 19 500 kr | 71 000 kr | 71 000 kr | 51 286 kr | 11 466 kr |
| Rörelseresultat | 2 112 kr | 36 251 kr | −375 743 kr | 336 314 kr | 322 295 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 2 416 kr | , | , | , |
| Resultat efter fin. poster | 2 857 kr | 35 470 kr | −374 333 kr | 336 409 kr | 322 295 kr |
| Skatt | , | , | 0 kr | 69 380 kr | 50 354 kr |
| Årets resultat | 2 857 kr | 35 470 kr | −294 333 kr | 267 029 kr | 191 941 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 326 344 kr | 327 563 kr | 329 640 kr | 794 073 kr | 1 010 396 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 71 714 kr | 221 248 kr | 292 248 kr | 213 534 kr |
| Omsättningstillgångar | 326 344 kr | 255 849 kr | 108 392 kr | 501 825 kr | 796 862 kr |
| Kassa och bank | 252 619 kr | 223 133 kr | 17 912 kr | 448 538 kr | 796 862 kr |
| Eget kapital | 227 962 kr | 225 106 kr | 189 636 kr | 483 970 kr | 216 941 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 200 106 kr | 164 636 kr | 458 970 kr | 191 941 kr | , |
| Kortfristiga skulder | 98 382 kr | 102 457 kr | 140 004 kr | 230 103 kr | 713 455 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Melins Mäkleri AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →