Njutemåla Snickeri AB, nyckeltal och bokslut
559306-2416 · Aktiebolag · SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Omsättningen växte 23 % till 10,8 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -1 %, soliditeten 18 %, 7 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 22,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -0,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 17,9 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 17,9 % | 19,8 % | 30,4 % | 25,9 % | 37,1 % |
| Rörelsemarginal | −0,7 % | 9,2 % | 0,2 % | 3,1 % | 12,8 % |
| Vinstmarginal | −0,5 % | 9,3 % | 0,3 % | 3,1 % | 12,8 % |
| Kassalikviditet | 1,18 | 1,26 | 1,30 | 1,19 | 1,05 |
| Skuldsättningsgrad | 4,59 | 3,78 | 2,29 | 2,86 | 1,70 |
| Avkastning eget kapital | −5,6 % | 107,8 % | 2,1 % | 40,6 % | 108,4 % |
| Avkastning totalt kapital | −1,0 % | 21,4 % | 0,7 % | 10,5 % | 40,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 552 147 kr | 491 815 kr | 308 745 kr | 296 953 kr | , |
| Omsättning / anställd | 1 536 531 kr | 1 752 942 kr | 1 933 825 kr | 3 468 667 kr | 1 525 010 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −10 634 kr | 160 415 kr | 4 268 kr | 107 891 kr | 195 024 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 553 436 kr | 668 922 kr | 352 013 kr | 443 844 kr | , |
| EBITDA | 9 019 kr | 885 536 kr | 43 268 kr | 146 891 kr | 226 865 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 10 755 714 kr | 8 764 711 kr | 1 933 825 kr | 3 468 667 kr | 1 525 010 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 8 077 kr | 1 933 825 kr | 3 468 667 kr | 1 525 010 kr |
| Personalkostnader | 3 865 030 kr | 2 459 076 kr | 308 745 kr | 296 953 kr | , |
| Av- och nedskrivningar | 83 460 kr | 83 460 kr | 39 000 kr | 39 000 kr | 31 841 kr |
| Rörelseresultat | −74 441 kr | 802 076 kr | 4 268 kr | 107 891 kr | 195 024 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 1 346 kr | 409 kr | , | , |
| Resultat efter fin. poster | −49 551 kr | 814 094 kr | 5 559 kr | 107 896 kr | 195 024 kr |
| Skatt | 31 005 kr | 126 086 kr | 1 050 kr | 22 225 kr | 40 174 kr |
| Årets resultat | 122 444 kr | 485 008 kr | 4 509 kr | 85 671 kr | 154 850 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 4 902 714 kr | 3 810 121 kr | 889 643 kr | 1 025 735 kr | 484 868 kr |
| Anläggningstillgångar | 140 539 kr | 223 999 kr | 85 159 kr | 124 159 kr | 163 159 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 762 175 kr | 3 586 122 kr | 804 484 kr | 901 576 kr | 321 709 kr |
| Kassa och bank | 3 525 677 kr | 2 759 897 kr | 681 947 kr | 756 528 kr | 231 430 kr |
| Eget kapital | 877 482 kr | 755 038 kr | 270 030 kr | 265 521 kr | 179 850 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 730 038 kr | 245 030 kr | 240 521 kr | 154 850 kr | , |
| Kortfristiga skulder | 4 025 232 kr | 2 852 083 kr | 619 613 kr | 760 214 kr | 305 018 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 7 | 5 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Njutemåla Snickeri AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →