LFF Strängnäs/Mariefred AB, nyckeltal och bokslut
559292-9698 · Aktiebolag · Strängnäs · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 3 % till 3,8 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 12 %, soliditeten 49 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 3,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 11,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 49,1 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 49,1 % | 17,9 % | 32,3 % | 8,9 % | 12,5 % | 17,4 % |
| Rörelsemarginal | 11,5 % | 3,0 % | 13,1 % | −31,5 % | −0,5 % | 17,7 % |
| Vinstmarginal | 11,2 % | 2,4 % | 12,3 % | −31,5 % | −0,5 % | 17,7 % |
| Kassalikviditet | 2,42 | 1,39 | 2,18 | 1,44 | 1,08 | 1,21 |
| Skuldsättningsgrad | 0,83 | 4,10 | 1,77 | 10,26 | 7,01 | 4,75 |
| Avkastning eget kapital | 76,2 % | 38,1 % | 127,4 % | −419,3 % | −19,0 % | 120,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 38,3 % | 8,5 % | 44,1 % | −37,2 % | −2,3 % | 21,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 460 214 kr | 554 253 kr | 438 875 kr | 187 114 kr | 550 589 kr | 424 867 kr |
| Omsättning / anställd | 3 812 169 kr | 3 698 500 kr | 3 728 679 kr | 800 440 kr | 2 277 251 kr | 2 079 878 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 438 657 kr | 109 445 kr | 488 584 kr | −251 977 kr | −10 896 kr | 368 729 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 907 777 kr | 672 604 kr | 930 452 kr | −62 868 kr | 543 882 kr | 793 597 kr |
| EBITDA | 447 563 kr | 118 351 kr | 491 577 kr | −374 973 kr | −10 060 kr | 553 094 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 3 812 169 kr | 3 698 500 kr | 3 728 679 kr | 1 200 660 kr | 3 415 877 kr | 3 119 817 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 42 940 kr | 135 604 kr | −64 728 kr | 84 568 kr | 64 927 kr | 4 200 kr |
| Personalkostnader | 460 214 kr | 554 253 kr | 438 875 kr | 280 671 kr | 825 883 kr | 637 301 kr |
| Av- och nedskrivningar | 8 906 kr | 8 906 kr | 2 993 kr | 2 993 kr | 6 284 kr | , |
| Rörelseresultat | 438 657 kr | 109 445 kr | 488 584 kr | −377 966 kr | −16 344 kr | 553 094 kr |
| Räntekostnader | 9 899 kr | 22 455 kr | 32 368 kr | 576 kr | 833 kr | 4 kr |
| Resultat efter fin. poster | 428 237 kr | 87 673 kr | 457 360 kr | −378 542 kr | −17 177 kr | 553 090 kr |
| Skatt | 96 776 kr | 16 447 kr | 72 673 kr | 1 580 kr | 906 kr | 119 613 kr |
| Årets resultat | 331 461 kr | 71 226 kr | 268 687 kr | −122 kr | −18 083 kr | 433 477 kr |
| Utdelning (beslutad) | 300 000 kr | , | , | , | , | 350 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | 200 000 kr | 0 kr | , | 350 000 kr | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 1 143 677 kr | 1 289 418 kr | 1 110 199 kr | 1 016 557 kr | 724 373 kr | 2 635 069 kr |
| Anläggningstillgångar | 14 810 kr | 23 716 kr | 32 622 kr | 35 615 kr | 41 139 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 128 867 kr | 1 265 702 kr | 1 077 577 kr | 980 942 kr | 683 234 kr | 2 635 069 kr |
| Varulager | , | 0 kr | 12 000 kr | , | , | , |
| Kassa och bank | 444 906 kr | 744 695 kr | 415 124 kr | 206 016 kr | 407 090 kr | 2 346 489 kr |
| Eget kapital | 561 647 kr | 230 186 kr | 358 960 kr | 90 272 kr | 90 394 kr | 458 477 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 205 186 kr | 133 960 kr | 65 272 kr | 65 394 kr | 83 477 kr | , |
| Långfristiga skulder | 0 kr | 31 276 kr | 146 718 kr | 245 600 kr | , | , |
| Kortfristiga skulder | 466 030 kr | 911 956 kr | 488 521 kr | 680 685 kr | 633 979 kr | 2 176 592 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1,5 | 1,5 | 1,5 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför LFF Strängnäs/Mariefred AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →