Tärnafjällen Mäklare AB, nyckeltal och bokslut
559257-7356 · Aktiebolag · Storuman · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 24 % till 4,2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 21 %, soliditeten 32 %, 2 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 24,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 20,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 31,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 31,6 % | 33,4 % | 16,0 % | 16,8 % | 26,0 % | 24,0 % |
| Rörelsemarginal | 20,6 % | 13,6 % | 16,5 % | 4,2 % | 1,3 % | , |
| Vinstmarginal | 20,6 % | 13,6 % | 16,4 % | 3,9 % | 0,9 % | , |
| Kassalikviditet | 1,41 | 1,70 | 1,25 | 1,17 | 1,26 | 1,32 |
| Skuldsättningsgrad | 2,17 | 1,62 | 4,91 | 4,96 | 2,84 | 3,16 |
| Avkastning eget kapital | 98,3 % | 80,0 % | 129,3 % | 25,7 % | 2,8 % | −5,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 31,1 % | 26,8 % | 20,9 % | 4,6 % | 1,1 % | −1,3 % |
| Personalkostnad / anställd | 770 192 kr | 655 914 kr | 841 153 kr | 567 792 kr | 12 935 kr | , |
| Omsättning / anställd | 2 089 113 kr | 1 685 310 kr | 2 395 480 kr | 1 461 010 kr | 576 217 kr | , |
| Rörelseresultat / anställd | 430 080 kr | 228 950 kr | 395 148 kr | 60 642 kr | 7 448 kr | , |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 219 338 kr | 893 921 kr | 1 247 741 kr | 639 874 kr | 28 963 kr | , |
| EBITDA | 898 293 kr | 476 014 kr | 406 588 kr | 72 082 kr | 16 028 kr | −1 300 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 4 178 226 kr | 3 370 619 kr | 2 395 480 kr | 1 461 010 kr | 576 217 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 4 178 226 kr | 0 kr | 6 748 kr | 66 919 kr | 576 217 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 1 540 383 kr | 1 311 828 kr | 841 153 kr | 567 792 kr | 12 935 kr | , |
| Av- och nedskrivningar | 38 134 kr | 18 114 kr | 11 440 kr | 11 440 kr | 8 580 kr | , |
| Rörelseresultat | 860 159 kr | 457 900 kr | 395 148 kr | 60 642 kr | 7 448 kr | −1 300 kr |
| Räntekostnader | 2 370 kr | 659 kr | 2 835 kr | 3 381 kr | 2 544 kr | , |
| Resultat efter fin. poster | 860 982 kr | 457 454 kr | 392 818 kr | 57 261 kr | 4 904 kr | −1 300 kr |
| Skatt | 224 999 kr | 74 085 kr | 62 133 kr | 12 088 kr | 741 kr | , |
| Årets resultat | 850 983 kr | 268 369 kr | 230 685 kr | 45 173 kr | 4 163 kr | −1 300 kr |
| Utdelning (beslutad) | 850 000 kr | , | , | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | 547 000 kr | , | , | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 2 774 671 kr | 1 711 261 kr | 1 895 183 kr | 1 329 100 kr | 683 699 kr | 98 700 kr |
| Anläggningstillgångar | 102 961 kr | 141 095 kr | 25 740 kr | 37 180 kr | 48 620 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 671 710 kr | 1 570 166 kr | 1 869 443 kr | 1 291 920 kr | 635 079 kr | 98 700 kr |
| Kassa och bank | 2 523 658 kr | 1 418 143 kr | 1 744 208 kr | 1 151 476 kr | 515 911 kr | 55 296 kr |
| Eget kapital | 876 074 kr | 572 091 kr | 303 722 kr | 223 037 kr | 177 863 kr | 23 700 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 91 kr | 278 722 kr | 48 036 kr | 152 863 kr | 148 700 kr | , |
| Kortfristiga skulder | 1 898 598 kr | 924 170 kr | 1 491 461 kr | 1 106 063 kr | 505 836 kr | 75 000 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Tärnafjällen Mäklare AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →