Saro Försäkringsmäkleri AB, nyckeltal och bokslut
559254-2145 · Aktiebolag · SNI 66220 Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
Omsättningen växte 15 % till 1,3 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -1 %, soliditeten 88 %, 2 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 15,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -0,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 88,2 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 88,2 % | 79,5 % | 76,7 % | 79,2 % | 43,6 % | 86,3 % |
| Rörelsemarginal | −0,9 % | 20,9 % | 20,9 % | 23,4 % | −6,9 % | 39,8 % |
| Vinstmarginal | 16,9 % | 20,2 % | 21,4 % | 23,4 % | −6,9 % | 39,8 % |
| Kassalikviditet | 3,90 | 2,96 | 2,93 | 4,80 | 1,76 | 7,24 |
| Skuldsättningsgrad | 0,13 | 0,26 | 0,30 | 0,26 | 1,30 | 0,16 |
| Avkastning eget kapital | 39,8 % | 59,2 % | 68,4 % | 102,4 % | −77,2 % | 65,2 % |
| Avkastning totalt kapital | 35,2 % | 47,1 % | 52,5 % | 81,1 % | −33,6 % | 56,3 % |
| Personalkostnad / anställd | 573 386 kr | 338 107 kr | 543 027 kr | 274 938 kr | 130 247 kr | , |
| Omsättning / anställd | 634 955 kr | 550 005 kr | 863 823 kr | 582 564 kr | 310 771 kr | , |
| Rörelseresultat / anställd | −5 417 kr | 114 783 kr | 180 853 kr | 136 209 kr | −21 492 kr | , |
| Förädlingsvärde / anställd | 567 970 kr | 452 890 kr | 723 880 kr | 411 147 kr | 108 755 kr | , |
| EBITDA | −10 833 kr | 229 565 kr | 180 853 kr | 136 209 kr | −21 492 kr | 32 149 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 1 269 910 kr | 1 100 009 kr | 863 823 kr | 582 564 kr | 310 771 kr | 80 753 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 269 910 kr | 1 100 009 kr | 863 823 kr | 582 564 kr | 310 771 kr | 80 753 kr |
| Personalkostnader | 1 146 772 kr | 676 214 kr | 543 027 kr | 274 938 kr | 130 247 kr | 2 055 kr |
| Rörelseresultat | −10 833 kr | 229 565 kr | 180 853 kr | 136 209 kr | −21 492 kr | 32 149 kr |
| Räntekostnader | 472 kr | 444 kr | 4 kr | 11 kr | , | , |
| Resultat efter fin. poster | 214 949 kr | 222 487 kr | 185 223 kr | 136 202 kr | −21 492 kr | 32 149 kr |
| Skatt | 50 200 kr | 54 806 kr | 47 478 kr | 31 021 kr | 0 kr | 7 825 kr |
| Årets resultat | 164 749 kr | 167 681 kr | 137 745 kr | 105 181 kr | −21 492 kr | 24 324 kr |
| Utdelning (beslutad) | 100 000 kr | , | 62 500 kr | 0 kr | 0 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | , | 62 500 kr | , | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 612 735 kr | 472 869 kr | 353 106 kr | 168 023 kr | 63 903 kr | 57 149 kr |
| Anläggningstillgångar | 331 594 kr | 186 425 kr | 112 066 kr | 0 kr | 500 kr | 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 281 141 kr | 286 444 kr | 241 040 kr | 168 023 kr | 63 403 kr | 56 649 kr |
| Kassa och bank | 170 216 kr | 145 669 kr | 74 164 kr | 106 413 kr | 55 540 kr | 56 649 kr |
| Eget kapital | 540 688 kr | 375 939 kr | 270 758 kr | 133 013 kr | 27 832 kr | 49 324 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 350 939 kr | 183 258 kr | 108 013 kr | 2 832 kr | 24 324 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 72 047 kr | 96 930 kr | 82 348 kr | 35 010 kr | 36 071 kr | 7 825 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Saro Försäkringsmäkleri AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →