Elin Mäklare AB, nyckeltal och bokslut
559231-5641 · Aktiebolag · Örnsköldsvik · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 10 % till 684 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 0 %, soliditeten 43 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 9,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -0,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 42,6 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 42,6 % | 41,1 % | 35,7 % | 41,7 % | 55,8 % | 49,6 % |
| Rörelsemarginal | −0,2 % | 10,1 % | 7,4 % | 7,5 % | 16,6 % | 26,4 % |
| Vinstmarginal | −5,0 % | 7,4 % | 4,4 % | 28,4 % | 22,6 % | 32,8 % |
| Kassalikviditet | 1,30 | 0,65 | 0,73 | 0,60 | 2,25 | 1,97 |
| Skuldsättningsgrad | 1,35 | 1,43 | 1,80 | 1,40 | 0,79 | 1,02 |
| Avkastning eget kapital | −6,1 % | 9,3 % | 6,5 % | 30,0 % | 53,7 % | 101,1 % |
| Avkastning totalt kapital | −1,6 % | 5,3 % | 3,9 % | 13,5 % | 30,0 % | 50,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 564 339 kr | 567 271 kr | 624 699 kr | 385 950 kr | 617 925 kr | 582 456 kr |
| Omsättning / anställd | 683 861 kr | 757 691 kr | 816 369 kr | 554 613 kr | 889 514 kr | 934 633 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −1 645 kr | 76 316 kr | 60 064 kr | 41 391 kr | 147 524 kr | 247 103 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 562 694 kr | 643 587 kr | 684 763 kr | 427 341 kr | 765 449 kr | 829 559 kr |
| EBITDA | −1 645 kr | 76 316 kr | 60 064 kr | 41 391 kr | 147 524 kr | 247 103 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 683 861 kr | 757 691 kr | 816 369 kr | 554 613 kr | 889 514 kr | 934 633 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 683 861 kr | 757 691 kr | 0 kr | 8 555 kr | 889 514 kr | 934 633 kr |
| Personalkostnader | 564 339 kr | 567 271 kr | 624 699 kr | 385 950 kr | 617 925 kr | 582 456 kr |
| Rörelseresultat | −1 645 kr | 76 316 kr | 60 064 kr | 41 391 kr | 147 524 kr | 247 103 kr |
| Räntekostnader | 13 377 kr | 21 505 kr | 24 720 kr | 12 359 kr | 0 kr | 12 kr |
| Resultat efter fin. poster | −34 105 kr | 55 845 kr | 36 060 kr | 157 338 kr | 200 624 kr | 306 446 kr |
| Skatt | 0 kr | 11 513 kr | 7 321 kr | 6 079 kr | 30 389 kr | 53 283 kr |
| Årets resultat | −34 105 kr | 44 332 kr | 28 739 kr | 151 259 kr | 170 234 kr | 253 163 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | , | 100 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | , | 100 000 kr | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 1 322 149 kr | 1 454 266 kr | 1 550 913 kr | 1 259 304 kr | 669 610 kr | 611 726 kr |
| Anläggningstillgångar | 557 500 kr | 1 057 500 kr | 1 057 500 kr | 1 057 500 kr | 4 500 kr | 4 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 764 649 kr | 396 766 kr | 493 413 kr | 201 804 kr | 665 110 kr | 607 226 kr |
| Kassa och bank | 568 951 kr | 348 730 kr | 420 669 kr | 171 217 kr | 426 572 kr | 594 527 kr |
| Eget kapital | 563 622 kr | 597 726 kr | 553 394 kr | 524 656 kr | 373 397 kr | 303 163 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 547 726 kr | 503 394 kr | 474 656 kr | 323 397 kr | 153 163 kr | 0 kr |
| Långfristiga skulder | 169 400 kr | 245 600 kr | 321 800 kr | 398 000 kr | , | , |
| Kortfristiga skulder | 589 127 kr | 610 940 kr | 675 719 kr | 336 648 kr | 296 213 kr | 308 563 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Elin Mäklare AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →